Lahko sporočite stališče do poziva slovenskih duhovnikov
Slovenija | 29.10.2024, 13:42 s. Meta Potočnik
Pred nami je zapovedani praznik Vseh svetih, ko se katoličani spominjamo vseh svetnikov in svetnic, znanih in neznanih, ki so dosegli nebeško slavo. Spominjamo pa se tudi vseh umrlih, ki še niso dobili pravice do groba, za kar si vztrajno prizadeva tako Komisija vlade republike Slovenije za reševanje vprašanj prikritih grobišč kot tudi skoraj 300 slovenskih duhovnikov.
Fizični dostop, križ in podatki
Pred praznikom Vseh svetih in Rajnih vernih duš se tako znova postavlja vprašanje kdaj bo 3.450 žrtev, izkopanih iz Jame pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu, ki so začasno shranjeni v garaži kočevskega komunalnega podjetja, dobilo temeljno civilizacijsko pravico do groba na kraju, ki si ga zanje želijo njihovi svojci – v prestolnici slovenske države?
»Želimo fizični dostop, da se tam postavi križ, ker so bili to kristjani in da se napravi viden napis z osnovnimi podatki za kaj gre. Želeli bi, da je na vidnem mestu tudi pojasnjeno, zakaj še niso pokopani. Mi vemo, da človek postane človek takrat, ko pokoplje svoje mrtve,« je za naš radio povedal župnik v Vinici Tone Gnidovec, ki je 1. junija v Kočevskem Rogu prebral izjavo z zahtevo slovenski vladi, da dovoli pokop posmrtnih ostankov na ljubljanskih Žalah.
Sporočite stališče do poziva slovenskih duhovnikov
Ker to zaradi političnih in ideoloških ovir traja že predolgo, bo o pozivu 12. novembra razpravljala vladna komisija za reševanje vprašanj prikritih grobišč. Člani vidijo možnost za dostojno začasno hrambo posmrtnih ostankov umorjenih v Jami pod Macesnovo gorico v kostnici na pokopališču Lipica v Škofji Loki. Pozivajo tudi vse druge državljane in državljanke, ki želijo izraziti svoje stališča do poziva slovenskih duhovnikov, da to pred sejo sporočijo na naslov: glavna.pisarna@mors.si.