Nova okrožnica papeža Frančiška
Papež in Sveti sedež | 24.10.2024, 14:14 Marta Jerebič
Vatikan je predstavil novo papeževo okrožnico, ki nosi naslov Dilexit nos - v prevodu »Ljubil nas je«. Govori o pobožnosti do Presvetega Srca Jezusovega. Frančišek je dokument napisal v letu, ko obeležujemo 350-letnico prvega razodetja Srca Jezusovega sveti Marjeti Mariji Alacoquec. V njem je zbral razmišljanja cerkvenega učiteljstva na to temo.
Papež Frančišek četrto okrožnico v svojem pontifikatu objavlja v enem od najbolj dramatičnih trenutkov za človeka. Sodobno družbo zaznamujejo rušilne vojne, socialna in ekonomska neravnovesja, nebrzdano potrošništvo in nove tehnologije, ki so lahko usmerjene proti človeku. Papež v besedilu spodbuja, naj spremenimo svoj pogled in cilje ter znova vzpostavimo tisto, kar je najpomembnejše in najpotrebnejše: srce.
Svet je izgubil srce
Danes se namreč zdi, da je svet izgubil srce. Sveti oče zato v dokumentu med drugim poudarja, da smo na ruševinah, ki jih puščamo na tem svetu s svojim grehom, sovraštvom in nasiljem, skupaj s Kristusom poklicani, da zgradimo novo civilizacijo ljubezni. Starodavna pobožnost do Jezusovega srca se mora po njegovih besedah prevesti v skrb za druge.
In the presence of the heart of Christ, I ask the Lord to have mercy on this suffering world. May He pour out the treasures of his love, so that our world may regain the most important and necessary thing of all: its heart. #DilexitNos https://t.co/zcnoXfwM2G
— Pope Francis (@Pontifex) October 24, 2024
V ujetništvu potrošništva
Danes se zdi, da je občutek vrednosti ljudi vse bolj odvisen od tega, kaj lahko nakopičijo z močjo denarja, je zapisal papež. Kot družba smo nenehno prisiljeni, da smo v ujetništvu tega ponižujočega sistema, kjer se vse kupuje in prodaja in ne zmoremo pogledati onkraj svojih potreb. Kristusova ljubezen pa je zunaj tega sprevrženega mehanizma, piše papež in poudarja, da nas samo Jezus lahko osvobodi te zaverovanosti vase, v kateri ni več prostora za zastonjsko ljubezen. Kristusova ljubezen lahko da srce našemu svetu in oživi ljubezen povsod, kjer mislimo, da je dokončno izgubljena, je zapisal papež.
Jezusova ljubezen zdravilo tudi za zastarele cerkvene strukture in fanatizme
Te ljubezni je po njegovih besedah potrebna tudi Cerkev, zlasti takrat, ko namesto zastonjske Božje ljubezni prevladajo zastarele strukture, pretirana navezanost na lastne ideje in mnenja ter fanatizem v številnih oblikah.