Kakšen mir bi nastal, če bi znali ohraniti polovico slišanih besed
Radijski utrip | 08.10.2024, 13:53 s. Meta Potočnik
Na Brezjah se je sinoči dvigala po Mariji k Bogu molitev štirih rožnih vencev za mir, za naše družine in ohranitev vere v naši domovini. Zbrani v polni cerkvi, pred radijskimi sprejemniki in družbenimi omrežji smo se povezali s papežem Frančiškom, ki je vesoljno Cerkev prosil za molitev in post. Sveto mašo je ob somaševanju duhovnikov daroval stiški opat Maksimilijan File. Molitev rožnega venca je označil za močno orožje proti grehu, osebnim slabostim, odvisnostim in politiki smrti ter lažnim novicam.
Greh pozabe do prejetih darov je škodljiv
Molitev se je pričela ob 18. uri in do maše se je bazilika napolnila z verniki. V pridigi je opat File spomnil na pomorsko bitko, ki se je leta 1571 odvijala ob zahodni obali Grčije med ladjevjem krščanskih držav in turškimi silami, v kateri je bila ubranjena prihodnost krščanske Evrope. Toda, kot je opozoril papež Benedikt XVI. »je današnji Zahod razvil posebno sovraštvo do samega sebe.« In nadaljuje: »Pohvalno je, da se Zahod trudi biti odprt in razumevajoč za vrednote tujcev, vendar je izgubil sposobnost ljubiti samega sebe. Vse, kar vidi v svoji zgodovini, je samo slabo in zaničevanja vredno.«
Po domače bi rekli, da je Zahod pozabil, kaj vse dolguje krščanski veri in krščanski kulturi« in ravno zaradi te pozabljivosti, je resno ogrožena naša prihodnost in prihodnost civilizacije v kateri živimo. Mnogi so pozabili na Lepant, na milosti, ki nam jih je takrat podarila Marija, in na svobodo ter vrednote, ki so nam jih naši predniki hrabro priborili. Zato moramo po njegovih besedah znova v središče svojega življenja postavili krščanske vrednote in kulturo: »Če želimo zgraditi boljšo državo, bolj ljubečo in skrbno družbo, lepšo prihodnost za naše otroke, brez nasilja in drog, mora vsak od nas odigrati svojo vlogo. Ta pa se začne, ko začnemo moliti; ko vsak od nas, vzame svoj rožni venec ter moli, vsaj v tem mesecu rožnega venca.«
Ali znamo molčati, ko je to potrebno?
S tem duhovnim bojem in prizadevanjem za mir v naših družinah, skupnostih in na delovnih mestih, pa mora vsak začeti pri sebi, zato opat Maksimilijan pred vsakega položil velik izziv: »Marija nas spremlja v življenju, Marija nas tudi uči. Tudi to, kako naj si prizadevamo za mir. Marija je mati kneza miru, Jezusa. K njej se obračamo s prošnjo za mir. Hkrati pa nam Marija s svojim zgledom kaže, kako delati za mir v naših družinah, v naših skupnosti in na delovnih mestih ter v vseh naših odnosih. Evangelist Luka pravi, da je Marija vse besede premišljevala in ohranila v svojem srcu. Si predstavljate, kakšen mir bi bil, če bi polovico svojih besed znali ohraniti in zadržati v svojih srcih?!«