Jože BartoljJože Bartolj
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup
Procesija škofov in kardinalov ob začetku svete maše (foto: posnetek zaslona)
Procesija škofov in kardinalov ob začetku svete maše | (foto: posnetek zaslona)

Papež v ponedeljek sklical dan molitve in posta za mir

Novice | 02.10.2024, 11:47 Marjana Debevec

Z dopoldansko sveto mašo na trgu sv. Petra v Vatikanu se je dopoldne začelo zasedanje sinode o sinodalnosti. Gre za sklepno dejanje večletnega sinodalnega procesa, v katerem naj bi se v naših cerkvenih občestvih bolj poslušali med seboj, sodelovali, prevzemali odgovornosti in tako bolj oznanjevali tudi navzven. Pred začetkom sinode so se vsi udeleženci za dva dni zbrali na duhovnih vajah, ki so jih sklenili s spokornim bogoslužjem. Delegat Cerkve iz Slovenije na sinodi je celjski škof Maksimilijan Matjaž.

Ne parlamentarna skupščina, ampak občestvo

Papež je v svojem nagovoru poudaril, da bodo na sinodi najprej prisluhnili delu zadnjih treh let skupne poti in prispevkom z vseh koncev sveta in sicer s pomočjo in močjo Svetega Duha, da bi skupaj razločili glas Boga, ki danes govori Cerkvi.

»Naše zasedanje ni parlamentarna skupščina, ampak prostor poslušanja v občestvu, v katerem, kot pravi sv. Gregor Veliki, to, kar ima nekdo v sebi delno, poseduje nekdo drug v celoti.«

Da pa bi se to zgodilo, se moramo osvoboditi tega, kar v nas ali med nami preprečuje ljubezen Duha, ki ustvarja skladnost v različnosti. Božjega glasu ne more slišati tisti, ki arogantno meni, da ima edini prav. »Vsako besedo je treba sprejeti s hvaležnostjo in preprostostjo, da bi postali odmev tega, kar je Bog daroval za dobro naših bratov.«

Škofje v procesiji
Škofje v procesiji © škof Maksimilijan Matjaž

Naši prispevki ne smejo biti puščice

Konkretno to po papeževih besedah pomeni, da udeleženci sinode ne smejo svojih prispevkov uporabiti kot puščice, s katerimi bi se branili, ali kot agende, ki bi jih vsiljevali, ampak naj jih ponudijo kot darove, pripravljeni tudi izgubiti kaj svojega, če to služi nastanku nečesa novega po Božjem načrtu. Sicer bo vsak črpal vodo iz svojega vodnjaka in bo dialog prekinjen.

Rešitve namreč nimamo mi, ampak On, je poudaril papež. Zato jih je povabil k poslušanju Božjega glasu.

Zato jih je povabil k odprtemu srcu, k podarjanju drug drugemu, da bi postali dom bratov in zatočišče drug za drugega. Vsak se bo čutil svobodnega izraziti svoje, če bo ob sebi zaznal prijatelje, ki ga imajo radi, ga spoštujejo in cenijo tisto, kar želi povedati.

Objeti drugega in ga zaščititi

To po papeževih besedah ni tehnika. »Objeti, zaščititi in skrbeti za drugega je način življenja Cerkve.«

Skladnost, harmonijo pa lahko po papeževih besedah ustvari le Sveti Duh. Cerkev potrebuje kraje miru, odprte kraje, kjer se bo vsak počutil sprejetega kot otrok, v naročju svoje matere, kot otrok, ki ga k sebi dvigne oče.

»Edini način, da bomo kos nalogi, ki nas čaka, je da se ponižamo; da postanemo majhni in da drug drugega sprejmemo takšnega, kot je, z vso ponižnostjo.«

Rožni venec za mir v nedeljo, v ponedeljek pa dan molitve in posta

Povabil je, da bi to pot sinode začeli s pogledom na svet, še posebej v tem dramatičnem trenutku zgodovine zaradi vojn. Napovedal je, da bo šel prihodnjo nedeljo v cerkev Marije snežne, kjer bo molil rožni venec za mir. 7. oktobra nas je vse povabil k dnevu molitve in posta za mir.

Papež med sveto mašo
Papež med sveto mašo © Vatican media

Pretresljivo spokorno bogoslužje

Uvod v sinodo je bil dvodnevni duhovni odmik za vse udeležence, ki se je sklenil s sinočnjim spokornim bogoslužjem. Sedem kardinalov je izreklo sedem grehov Cerkve in družbe, za katere so skupaj prosili odpuščanja. Med udeleženci je bil tudi slovenski delegat na sinodi celjski škof Maksimilijan Matjaž, ki je za naš radio povedal:

»Bogoslužje je bilo res pretresljivo in tudi precej nenavadno. V središču je bilo namreč prav to: da želi Cerkev, da želimo vsi verni, vsi navzoči najprej prositi Boga odpuščanja vseh svojih grehov. Posebej še grehov, ki jih je Cerkev storila v preteklosti, ki se jih zaveda, ki jih pred usmiljenim Bogom izreka in prosi odpuščanja.«

Spokorno bogoslužje v vatikanski baziliki
Spokorno bogoslužje v vatikanski baziliki © posnetek zaslona

Papež prosil odpuščanja za grehe Cerkve in družbe

Med drugim so kardinali navedli spolne zlorabe, zlorabe moči in vesti, neukrepanje v vojnah in kolonializmu, premajhno priznanje dostojanstva vsakega človeškega življenja, nasilje nad ženskami in neupoštevanje njihovega glasu, zapuščene zapornike in smrtno kazen, ukradene sanje otrokom, ko se je nauk zlorabljal za nečloveško ravnanje z njimi in zlorabo avtoritete za izvajanje oblasti.

Pričevali pa so žrtev zlorabe s strani duhovnika, begunka, ki je preživela brodolom, in redovnica iz Sirije, ki živi sredi strašnega nasilja.

Papež se je v nagovoru opravičil mladim, ker jim nismo znali verodostojno pričevati svojo vero. Samo če bomo ozdravili bolne odnose, bomo lahko postali sinodalna Cerkev, je še dejal Frančišek. Zbrane je povabil, naj vedno izberejo pot cestninarja, ki je Boga goreče prosil odpuščanja.

Novice
Oratorij Slovenija (photo: Oratorij Slovenija) Oratorij Slovenija (photo: Oratorij Slovenija)

In tema Oratorija 2025 je ...

Razglasitev teme Oratorija prihodnjega leta je za marsikaterega animatorja in udeleženca težko pričakovani dogodek. Zdaj je znana tudi tema leta 2025.

Prekmurski duhovnik in graditelj slovenstva Jožef Klekl (photo: splet) Prekmurski duhovnik in graditelj slovenstva Jožef Klekl (photo: splet)

Prenos posmrtnih ostankov Jožefa Klekla v Črenšovce

Tako kot so imeli v Benečiji - in v času fašizma po vsej Primorski - Čedermace, ki so poleg duhovniškega dela branili slovenstvo, ima tudi Prekmurje duhovnike, ki so podobno vlogo odigrali na ...

dr. Ludvik Toplak (photo: Tanja Dominko) dr. Ludvik Toplak (photo: Tanja Dominko)

Naš gost: dr. Ludvik Toplak

Dr. Ludvik Toplak, nekdanji profesor, pravnik in vloga rektorja, je v svoji bogati karieri pustil pečat na številnih področjih, vključno z diplomacijo in politiko. Njegovo življenje se je začelo v ...