Štefan IskraŠtefan Iskra
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Žarnice, elektrika (foto: pixabay)
Žarnice, elektrika | (foto: pixabay)

Kdo bo plačeval več?

Slovenija | 01.10.2024, 08:59 Andrej Šinko

Z današnjim dnem je začel veljati nov tarifni sistem obračunavanja omrežnine. Ta prinaša tri cenovno različne časovne pasove, omrežnina pa bo najcenejša med 22. in 6. uro zjutraj. Več naj bi plačevali zlasti zahtevnejši uporabniki, ki največ energije porabijo v času najdražje tarife oziroma največjih obremenitev omrežja. Prvo večje povišanje cen za vse uporabnike pa bi se lahko zgodilo po letu 2026.

Najdražje med 7. in 14. uro

Nov sistem naj bi zagotovil pravičnejše obračunavanje omrežine in spodbudil učinkovitejšo rabo električnega omrežja. Znotraj dneva bodo trije časovni intervali, njihova cena pa je odvisna od obremenjenosti omrežja. Najdražje bo med 7. in 14. uro ter 16. in 20., malo nižja cena bo med 6. in 7. uro, 14. in 16. uro ter med 20. in 22. uro zvečer. Najceneje bo ponoči, od 22. ure do 6. ure zjutraj.

Toplotne črpalke, električni avtomobili, ogrevani bazeni ...

Cilj sprememb je tako z nižjo omrežnino spodbuditi premik porabe v obdobje dneva, ko so obremenitve omrežja manjše. Znotraj koledarskega leta sta dve sezoni visoka, od novembra do februarja, ko je omrežnina dražja in nižja, med marcem in oktobrom, ko je elektrika cenejša. Pristojni poudarjajo, da se bo cena omrežnine najbolj dvignila pri zahtevnejših odjemalcih, ki uporabljajo toplotne črpalke, imajo električne avtomobile, ogrevajo bazene in drugo. Pri njih bi se letni strošek omrežnine s sedanih 65 evrov zvišal na približno 304 evre.

Uvajanje varovalke

Za preprečevanje špekulativnega zniževanja cene se uvaja varovalka, ko se bo cena dodatno povišala, če bi bila predvidena moč presežena. To so določili elektrooperaterji, na podlagi preteklih navad odjema, in sicer na podlagi treh največjih konic porabe, odjemalce pa so z omenjenim seznanili na računih v preteklih mesecih. Če uporabnik dogovorjeno moč presega bo v prihodnjih dveh letih o tem zgolj obveščen, po prehodnem obdobju pa mu bo zaračunan dodaten strošek.

Uporabnik ima sicer možnost, da dogovorjeno moč zviša ali zniža. Pristojni pojasnjujejo, da se do vključno leta 2026 ocenjeni obseg pobrane omrežnine ne bo spremenil, za distribucijski sistem znaša 277 milijonov evrov letno. V petletnem obdobju do leta 2032 pa bi se glede na predvideni razvoj omrežij morala omrežnina povišati za 76 odstotkov na 488 milijonov evrov, pri čemer bi naj do najvišjega skoka prišlo v prehodu z leta 2026 na 2027, in sicer v višini 29 odstotkov.

Slovenija
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si) Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si)

Zala Ban je zmagovalka risbe za planiški pokal

Na ustvarjalni natečaj Skupine Triglav je prispelo več kot osemsto risb mladih avtorjev iz vse Slovenije. Za obisk največjega slovenskega športnega praznika, ki bo dolino pod Poncami prevetril ...

Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc) Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc)

Smo veliko več kot prijazne gospe

Materinski dan, ki ga v Sloveniji zaznamujemo 25. marca, ko v Katoliški Cerkvi obhajamo praznik Gospodovega oznanjenja, je priložnost za razmislek o nekaterih pomembnih izzivih naše družbe. Eden ...