Jože BartoljJože Bartolj
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup
Škof Marjan Turnšek (foto: STA )
Škof Marjan Turnšek | (foto: STA )

Bl. Slomšek potrditev, da je tudi na slovenski način mogoče živeti svetost

Cerkev na Slovenskem | 19.09.2024, 13:42 Tone Gorjup

Sveti Janez Pavel II. je 19. septembra 1999 v Mariboru škofa Antona Martina Slomška razglasil za blaženega. S tem smo po besedah postulatorja za Slomškovo kanonizacijo nadškofa Marjana Turnška v naši krajevni Cerkvi dobili potrditev, da je mogoče tudi na slovenski način živeti svetost. Slomškova beatifikacija pa je pomnožila tudi obisk na njegovem grobu. O srebrnem jubileju tega pomembnega dogodka bo nocoj v mariborski stolnici slovesna nadškofova maša, ki jo bomo neposredno prenašali.

Turoben dan postal s soncem obsijan

Ob srebrnem jubileju drugega obiska sv. Janeza Pavla II. v naši domovini in njegovi razglasitvi škofa Slomška za blaženega, se marsikdo spomni tistega turobnega jesenskega jutra, ki je prav ob prihodu letala s papežem, postal s soncem obsijan dan. Nepozaben pa zaradi papeževih besed: »S svojo apostolsko oblastjo dovoljujem, da se častitljivi Božji služabnik Anton Martin Slomšek odslej imenuje blaženi...«

© Izidor Šček

Beatifikacija bl. Antona Martina Slomška
Beatifikacija bl. Antona Martina Slomška © Izidor Šček

Nova moč, nov zagon, potrditev za delovanje

Nadškof Turnšek je četrt stoletja po tem dogodku pravi, da je Cerkev na Slovenskem s tem marsikaj pridobila. Recimo to, da je dobila svojo povsem slovensko nebeško razsežnost; potrditev, da je mogoče tudi na slovenski način živeti svetost. Tudi prej smo imeli svetnike, za katere smo dejali, da so naši, a so jih imeli za svoje tudi drugi. »Slomšek je pa prvi tako res avtohtoni, bi lahko rekli popolni Slovenec, ki je svoje duhovno življenje res živel na pristno slovenski način in ga prenašal tudi na druge.« Beatifikacija, pa tudi oba obiska papeža Janeza Pavla v Sloveniji, so bili pomembna potrditev Cerkve v Sloveniji. S tem smo verniki skupaj z duhovniki in škofi dobili novo moč, nov zagon, pa tudi potrditev za svoje delovanje.

Slomšek je pa prvi tako res avtohtoni, bi lahko rekli popolni Slovenec, ki je svoje duhovno življenje res živel na pristno slovenski način in ga prenašal tudi na druge.

Množica vernikov
Množica vernikov © Izidor Šček

Papež Janez Pavel II.
Papež Janez Pavel II. © Izidor Šček

Kdaj bi blaženi Slomšek lahko postal svetnik?

Nadškof Turnšek je pojasnil, da je po beatifikaciji potrebno dokazati samo še en čudežni dogodek. »Zdaj čakamo, spodbujamo, prosimo, naj se ljudje obračajo na Slomška, da bi se zgodil, da njegovo priprošnjo en tak domnevni čudežni dogodek, ki bi ga potem najprej doma določena komisija obdelala in potem te izsledke poslala na kongregacijo ...« Vse to pa v upanju, da bi se tako kot za prvi čudež, tudi za drugega postopek uspešno končal.

Cerkev na Slovenskem
Oratorij Slovenija (photo: Oratorij Slovenija) Oratorij Slovenija (photo: Oratorij Slovenija)

In tema Oratorija 2025 je ...

Razglasitev teme Oratorija prihodnjega leta je za marsikaterega animatorja in udeleženca težko pričakovani dogodek. Zdaj je znana tudi tema leta 2025.

Prekmurski duhovnik in graditelj slovenstva Jožef Klekl (photo: splet) Prekmurski duhovnik in graditelj slovenstva Jožef Klekl (photo: splet)

Prenos posmrtnih ostankov Jožefa Klekla v Črenšovce

Tako kot so imeli v Benečiji - in v času fašizma po vsej Primorski - Čedermace, ki so poleg duhovniškega dela branili slovenstvo, ima tudi Prekmurje duhovnike, ki so podobno vlogo odigrali na ...

dr. Ludvik Toplak (photo: Tanja Dominko) dr. Ludvik Toplak (photo: Tanja Dominko)

Naš gost: dr. Ludvik Toplak

Dr. Ludvik Toplak, nekdanji profesor, pravnik in vloga rektorja, je v svoji bogati karieri pustil pečat na številnih področjih, vključno z diplomacijo in politiko. Njegovo življenje se je začelo v ...