Poletna šola teologije v Sloveniku v Rimu
Slovenija | 11.09.2024, 12:04 Marta Jerebič
Študentje in profesorji Teološke fakultete Univerze v Ljubljani so v okviru projekta Teologija, digitalna kultura in izzivi na človeka osrediščene umetne inteligence in mednarodnega projekta Oxfordske univerze na podobno temo na tedenskem izobraževanju v Rimu.
Program tako imenovane “Poletne šole teologije” je obogaten s predavanji uveljavljenih domačih in tujih profesorjev. S temami o teologiji, digitalni kulturi, transhumanizmu se dotikajo najbolj aktualnih problemov in vprašanj današnjega časa, je sporočil dekan Teološke fakultete Univerze v Ljubljani, dr. Janez Vodičar.
Z vodenimi ogledi po pomembnih zgodovinskih krajih kot so Asissi, Rim, Orvieto in Subbiaco se soočajo s tem, kako so se kristjani v vsakem zgodovinskem času znali spoprijeti s perečimi vprašanji svojega časa.
Skupinsko druženje, petje in molitev, povezuje med seboj 42 študentov in profesorjev. V program je vključeno tudi peš romanje po glavnih sedmih rimskih cerkvah in ustvarjalna delavnica perspektivnega pripovedovanja rimskih zgodb, kjer ustvarjajo avdio-vizualne izdelke s pomočjo digitalnih orodij.
V Sloveniku, slovenskem domu v Rimu, kjer potekajo izobraževalni dnevi, sta jih obiskala dva veleposlanika Repubike slovenije: Franci But, veleposlanik RS pri Svetem sedežu in Matjaž Longar, veleposlanik RS pri Italiji, Malti, Tuniziji in San Marinu. Prvi je poudaril pomen dialoga in združevanja med kulturami in verstvi, drugi pa, kako je Slovenija navzoča v Italiji na gospodarskem, kulturnem in političnem parketu ter pokazal možnost sodelovanja med sosednjima narodoma, je v poročilu še zapisal dr. Vodičar.