Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Feri Lainšček (foto: Nataša Ličen )
Feri Lainšček | (foto: Nataša Ličen )

Feri Lainšček ni iskal priznanja, ampak občutke lepega

Naš gost | 21.08.2024, 18:00 Damijana Medved

V oddaji Naš gost smo gostili prekmurskega ustvarjalca: pisatelja, pesnika, scenarista in dramatika Ferija Lainščka, ki živi in ustvarja v Murski Soboti. Napisal je več kot sto književnih del, ki jih zaznamujejo prekmurska pokrajina in njeni ljudje.

Prešernova nagrada za življenjsko delo

Za svoje delo je prejel številne nagrade: za roman Ki jo je megla prinesla je prejel nagrado Prešernovega sklada, Kresnika za romana Namesto koga roža cveti in Muriša, Desetnico za knjigo Pesmi o Mišku in Belamiški, Večernico za knjigo pravljic Mislice, ...; leta 2021 je za svoje življenjsko delo prejel tudi Prešernovo nagrado. Feri Lainšček je tudi slovenski pisatelj, čigar literarna dela so doživela največ filmskih adaptacij (Petelinji zajtrk, Halgato, Hit poletja, Šanghaj, ...). Uveljavil se je tudi na področju mladinske književnosti, kratke proze, radijskih in lutkovnih iger, filmskih scenarijev ter kot pisec popevk in šansonov. Letos zaključuje trilogijo Kurji pastir, s katero na prav poseben način popisuje svoje otroštvo.

Feri Lainšček
Feri Lainšček © Nika Hőlcl Praper

Pogled nazaj je miren, pogled naprej lepši

O vračanju v otroštvo ob pisanju trilogije Kurji pastir: »To vračanje mi je omogočilo, da zdaj bolje poznam lastno otroštvo, bolje poznam samega sebe, bolje poznam svoje starše, bolje poznam to okolje, vaško, ki me je vzgojilo, iz katerega sem izšel. Razumem, zakaj so se nekatere stvari dogajala, tako kot so se. Zakaj sta oče in mama recimo v neki situaciji ravnala tako kot pač sta, pa jaz tega nisem razumel. Zdaj pa razumem, skratka, veliko sem pridobil s tem pisanjem in na nek način, če uporabim izraz, ki je sicer pri nas nekako zlorabljen, doživel neko spravo, neko pomiritev. Moj pogled nazaj je zdaj miren, moj pogled naprej lepši.«

O hvaležnosti staršem : »Ker sta mi dala največ, kar lahko daš, to je na eni strani upanje in na drugi strani zaupanje.«

O prekmurščini: »Vsekakor je prekmurščina moj materni jezik, ker jaz do osnovne šole slovenščine praktično nisem poslušal. Ker čas mojega otroštva je čas, ko ni bilo televizije, še radijskega sprejemnika doma nismo imeli. Tako da me je res do osnovne šole obkrožala prekmurščina in upravičeno rečem, da je to pač materni jezik.«

Nikoli nisem iskal nekega javnega priznanja, nisem iskal neke slave. Nisem iskal nekega bogastva skozi to literaturo. Iskal sem občutke lepega in smisel življenje.

Feri Lainšček
Feri Lainšček © Nika Hőlcl Praper

Nikoli ni iskal javnega priznanja in slave

O tem, zakaj piše: »Nikoli nisem iskal nekega javnega priznanja, nisem iskal neke slave. Nisem iskal nekega bogastva skozi to literaturo. Iskal sem občutke lepega in smisel življenje.«

O Jungovem razmišljanju, da je bolje in pametneje Boga zavestno priznati, sicer bo na njegovo mesto vstopilo nekaj drugega, praviloma nezadostnega in neumnega: »Jung mi je neskončno pomagal v življenju in tudi njegovo razumevanje, njegove lastne duhovnosti mi je veliko pomagalo. Moram reči, da na zelo podoben način doživljam, tudi še zdaj po tolikih letih, to njegovo iskanje presežnega in se na tak način zavedam, da je res vse skupaj razplasteno v neskončnost, in da je ta neskončnost pravzaprav božanska.«

Celotnemu pogovoru s Ferijem Lainščkom lahko prisluhnete v našem avdio arhivu.

Naš gost
 24 mladih iz različnih evropskih salezijanskih inšpektorij je vstopilo v salezijanski noviciat v don Boskovem rojstnem kraju (photo: donbosko.si)  24 mladih iz različnih evropskih salezijanskih inšpektorij je vstopilo v salezijanski noviciat v don Boskovem rojstnem kraju (photo: donbosko.si)

Med salezijanskimi novinci tudi dva Slovenca

24 mladih iz različnih evropskih salezijanskih inšpektorij je pred malim šmarnom vstopilo v noviciat v don Boskovem rojstnem kraju. Med njimi sta tudi dva Slovenca, pišejo na spletni strani ...

Leon Kernel (photo: ARO) Leon Kernel (photo: ARO)

Mladi potrebujejo napor, da odrastejo

Leon Kernel je profesor, ki od leta 1996 uči na Srednji gozdarski in lesarski šoli ter višji strokovni šoli v Postojni. Je človek upanja, upanja v Boga in v moč Svetega Duha, ki deluje v vsakem ...

Maja Morela, Patrik Berginc, Gašper Murovec (photo: ARO) Maja Morela, Patrik Berginc, Gašper Murovec (photo: ARO)

"Pasti letnik na faksu ni nujno slabo"

Je malo v šali, malo zares povedal Patrik Berginc, ki skupaj s svojim prijateljem Gašperjem Murovcem snema svoj čisto pravi celovečerni film. Ta bo na voljo v kinematografih naslednjo jesen. ...

Šolarji pred novimi izzivi (photo: Oleksandr Pidvalnyi / Pexels) Šolarji pred novimi izzivi (photo: Oleksandr Pidvalnyi / Pexels)

Pogovor o: Šolstvo na preizkušnji

V sredini oddaji Pogovor o ob 17.00 smo osvetlili najnovejše zakonodajne spremembe, kadrovske težave in druge izzive v šolstvu. Gostili smo ministra za vzgojo in izobraževanje Darja Feldo, ...