Maja MorelaMaja Morela
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik
Prašiči uživajo na prostem. APK pa je huda grožnja zunanjim rejam. (foto: Jai79 / Pixabay)
Prašiči uživajo na prostem. APK pa je huda grožnja zunanjim rejam. | (foto: Jai79 / Pixabay)

Rejci prašičev morajo izdelati biovarnostni načrt

Kmetijstvo | 07.08.2024, 07:12 Robert Božič

Junija je bil v Uradnem listu objavljen pravilnik, ki vse komercialne rejce prašičev zavezuje, da do 11. decembra letos izdelajo biovarnostni načrt lastne reje. Pravilnik velja tako za rejce plemenskih živali, kot tudi za vse rejce, ki redijo prašiče za prodajo. Ukrep sodi med prizadevanja, da se afriška prašičja kuga, ki je prisotna v skoraj vseh sosednjih državah in vseh državah Zahodnega Balkana, ne bi prenesla v slovenske reje.

Biovarnostni načrt mora vključevati opis proizvodnega obrata, opis tehnologije reje, skice nastanitvenih objektov za živali ter načrt obrata z vrisanimi vhodi in izhodi. Opredeljene morajo biti kontrolne točke za preprečitev vnosa oziroma širjenja bolezni ter splošni ukrepi biovarnosti.

Septembra izobraževanja

Strokovna skupina za prašičerejo pri KGZS je na zadnjem sestanku sprejela sklep, da bodo za vse rejce prašičev pripravili in povabili na usposabljanja za pripravo biovarnostnih načrtov. Potekala bodo predvidoma v septembru 2024 na več lokacijah po Sloveniji, rejcem pa bo na voljo tudi izobraževanje prek aplikacije Zoom prek spleta, predvidoma 19. septembra.

Rejci lahko sami ocenijo stopnjo tveganja

Vse rejce vabijo, da sami čim prej ocenijo stopnjo tveganja za izbruhe bolezni z uporabo tehnoloških listov, ki so dostopni na spletni strani KGZS. Predvsem pa je važno, da reje prašičev, zaradi nevarnosti vnosa bolezni zaprejo za obiskovalce, vse strokovno osebje, ki mora dostopati do živali, pa mora pri tem upoštevati vse zapovedi biovarnostnih ukrepov.

Kmetijstvo
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...