Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Papež s kardinalom Bojem med obiskom Mjanmara leta 2017 (foto: Vatican News)
Papež s kardinalom Bojem med obiskom Mjanmara leta 2017 | (foto: Vatican News)

S kakšno Cerkvijo se bo papež srečal v Aziji?

Novice | 18.08.2024, 01:19 Marjana Debevec

Sveti oče se pripravlja na potovanje v več azijskih držav. Predsednik Zveze azijskih škofovskih konferenc kardinal Charles Bo je pred papeževim septembrskim potovanjem v Indonezijo, Papuo Novo Gvinejo, Vzhodni Timor in Singapur poudaril, da se bo Frančišek srečal z raznolikostjo azijskih Cerkva in trdno vero njihovih prebivalcev.

»Številne naše cerkve so med nedeljskimi mašami polne. Mnogi Azijci, ki se preselijo v druge države, ohranjajo svojo vero,« je pojasnil nadškof v Mjanmaru in predsednik Zveze azijskih škofovskih konferenc kardinal Charles Maung Bo.

Z verniki Azije in Oceanije se bo papež Frančišek srečal med svojim apostolskim potovanjem v Indonezijo, Papuo Novo Gvinejo, Vzhodni Timor in Singapur in sicer med 2. in 13. septembrom. To bo že 45. mednarodno apostolsko potovanje Jorgeja Maria Bergoglia in eno od številnih v Aziji v času njegovega pontifikata.

Verniki iz Indonezije
Verniki iz Indonezije © Vatican News

Kardinal Bo je za Vatican News spregovoril o živahni in raznoliki Cerkvi v omenjenih deželah, ki kljub političnim, gospodarskim, družbenim, okoljskim in kulturnim izzivom ter dejstvu, da v nekaterih delih Azije ni vedno lahko živeti krščansko vero, ostaja ne le živa, ampak tudi dinamična na različne načine.

Edinstvenost Azije je po njegovih besedah prav v njeni raznolikosti kultur, religij in tradicij. Čeprav so kristjani v večini azijskih držav, z izjemo Filipinov in Vzhodnega Timorja, v manjšini, je vera v njih vse bolj prisotna. Cerkve v Aziji so tako sicer majhne, a žive. Ne glede na to, ali so bogati ali revni, večina ali manjšina, vera ljudi ostaja močna kljub različnim izzivom v različnih državah, je poudaril kardinal Bo.

Na vprašanje, česa se lahko vesoljna Cerkev nauči od Cerkve v Aziji, pa je izpostavil tri vidike in sicer: mir, harmonija in dialog. »Kljub številnim izzivom, s katerimi se soočajo Cerkve v Aziji, je naš cilj prizadevanje za mir in sožitje,« je poudaril mjanmarski kardinal.

V luči političnega zatiranja, revščine, podnebnega opustošenja in številnih drugih razmer mora zato po njegovih besedah Cerkev sodelovati z drugimi, da bi ponovno vzpostavila mir in harmonijo v življenju ljudi, še posebej tistih, ki najbolj trpijo.

Logo papeževega obiska v azijskih državah
Logo papeževega obiska v azijskih državah © Vatican News

Novice
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...