Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko
Znamenita »Zadnja večerja« renesančnega umetnika Leonarda da Vincija (foto: Wikipedia)
Znamenita »Zadnja večerja« renesančnega umetnika Leonarda da Vincija | (foto: Wikipedia)

Neiskreno opravičilo

Svet | 02.08.2024, 09:29 Marta Jerebič

V Cerkvi po svetu je v minulem tednu največ pozornosti požel prizor s slovesnega odprtja olimpijskih iger, ki je bil parodija na Da Vincijevo sliko Zadnja večerja. Prireditelji so se sicer opravičili. Umetniški vodja slovesnosti je med drugim dejal, da prizor ni imel krščanske motivike in da je bil njegov namen spodbujanje strpnosti. A kot piše ameriški katoliški portal Crux, so umetniki, ki so sodelovali pri parodiji, v spletnih objavah na družbenih omrežjih in v komentarjih za medije potrdili, da je bil prizor s transvestiti dejansko namenjen posnemanju slavne slike Leonarda da Vincija Zadnja večerja. Zato so bili do opravičila mnogi kritični.

Med drugim je eden najbolj znanih škofov v ZDA, Robert Barron, v videu na družbenem omrežju X dejal, da so besede tiskovne predstavnice olimpijskih iger vse prej kot opravičilo. "Videli smo skupino transvestitov, ki se zabavajo na spolno provokativen način, očitno v posnemanju Da Vincijeve Zadnje večerje, ki svetu predstavlja Jezusovo zadnjo večerjo, in ni bilo mišljeno brez nespoštovanja? Mislite, da kdo to verjame?" je dejal.

Prav tako je nasprotoval izjavi, da je bil namen slaviti skupnost in strpnost. Po njegovih besedah je vse dobrodošlo, vse se dopušča, dokler ne pridejo do tistih, ki se ne strinjajo z njihovo ideologijo, kot je teh 2,6 milijarde kristjanov.

Ob izjavi tiskovne predstavnice, da je bil njihov cilj praznovanja strpnosti dosežen, se je vprašal, na katerem planetu živijo, če mislijo, da sta bila harmonija in mir dosežena s to jasno žalitvijo kristjanov. Besedilo opravičila, v katerem organizatorji iger pravijo, da jim je resnično žal, če se je ob tem kdor koli počutil prizadetega, je zato označil kot ponižujoče.

Podobno je nemška škofovska konferenca v ponedeljek objavila izjavo, v kateri je zapisala, da argument organizatorjev, da je bil prizor namenjen prikazovanju grške mitologije, "ni prepričljiv", saj je bila sekvenca, ki parodira Zadnjo večerjo, "prikazana približno 45 minut pred mitološkim prizorom", v katerem se je moški, oblečen v modri kombinezon, pojavil s pladnja kot Dioniz.

Nemški škofje so izpostavili spoštovanje do umetniške svobode in ustvarjalnosti, a ob tem izrazili prepričanje, da so »kritični komentarji primerni in potrebni, kadar se predstavitve dotikajo osrednjih elementov naše vere in drugih religij ter se pri tem ne spoštuje verske občutljivosti vernikov«.
Upajo, da se bodo do konca olimpijskih iger dogodki zvrstili v duhu poštene konkurence in mirnega razumevanja med narodi in kulturami.

Svet
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...