Tomc in Tonin o izboru slovenskega kandidata za evropskega komisarja
Evropska Unija | 23.07.2024, 10:27 Marta Jerebič
Med prvimi nalogami, ki predsednico Evropske komisije Ursulo von der Layen čakajo v novem mandatu, je oblikovanje komisarske ekipe. Po vnovični izvolitvi je povedala, da si bo prizadevala za oblikovanje spolno uravnotežene Evropske komisije, zato bo članice pozvala, naj ji posredujejo imeni kandidata in kandidatke. Pismo s tem pozivom naj bi poslala danes. Slovenska vlada bo nato razpravo predvidoma opravila jutri, na zadnji seji pred poletjem. Po besedah premierja Roberta Goloba pa bo ostala zgolj pri enem kandidatu, in sicer nekdanjemu predsedniku Računskega sodišča Tomažu Veselu. Kot je dejal, v tem trenutku nimajo nobenega drugega kandidata ali kandidatke.
Očitno v Sloveniji še nismo na tem nivoju ...
Dejstvo je, da komisarske kandidate določa vlada, vendar v državah, kjer se zavedajo politične realnosti in ki razumejo pomen evropske politike za državo članico, pri odločitvi sodeluje tako koalicija kot tudi opozicija, pravi evropska poslanka iz vrst SDS Romana Tomc. »Vedeti moramo, da mandat komisarja traja 5 let. V tem času pa se tako v Sloveniji kot tudi v drugih državah vlade večinoma zamenjajo. Zato je pomembno, da kandidat, ki bo, ustreza ne eni ali drugi politični opciji, ampak je to kandidat za celotno Slovenijo. Ampak očitno v Sloveniji še nismo na tem nivoju, da bi lahko skupaj izbrali komisarskega kandidata.«
Nsi predlaga, da bi evropskega komisarja imenovala vlada skupaj z evropskimi poslanci. »S tem bi tudi slovenski kandidat dobil mnogo večjo legitimnost, mnogo večjo moč in s tem bi si ponovno izboljšal možnosti za dober portfelj v Evropski komisiji,« je za naš radio povedal evropski poslanec Matej Tonin.
Ne vzeti, česar nihče noče
Po besedah Tomčeve bi bilo za Slovenijo najbolje, če bi v novem mandatu dobila področje kohezijske politike, »kjer je veliko denarja, ki ga lahko uporabimo za razvoj velikih delov Slovenije, za nove projekte. Ampak za ta portfolio močno lobira tudi Hrvaška. Oni se znajo iti evropsko politiko in dobro vedo, zakaj je to področje pomembno. Mislim, da bi morali pri izbiri področja vztrajati resnično pri tistem, kar nam je pomembno in ne vzeti nekaj, česar nihče drug noče.«
Želja po drugačnem delovanju Evropske komisije
Tonin sicer pričakuje, da bo imela Evropska ljudska stranka v novem mandatu večje število komisarjev. Zdaj jih je imela le pet. »Glede na to, da danes vlado vodi kar 12 predsednikov vlad, ki prihajajo z Epp, pričakujem, da se bo tudi število komisarjev bistveno povečalo v Evropski komisiji in da bo tudi Evropska komisija začela bistveno drugače delovati, zlasti pri zelenem prehodu, migracijah in tudi pri ohranjanju našega načina življenja.«
Več o tem, kaj Tomčeva in Tonin med drugim menita o spolno uravnoteženi komisiji, pa v večernem Mozaiku dneva.