Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Govor italijanskega predsednika Sregia Mattarelle (foto: Uradna spletna stran 50. socialnega tedna v Italiji)
Govor italijanskega predsednika Sregia Mattarelle | (foto: Uradna spletna stran 50. socialnega tedna v Italiji)

V Trstu 50. italijanski socialni teden

Novice | 04.07.2024, 11:24 Marjana Debevec

V Trstu se je včeraj začel italijanski socialni teden. Sklenil se bo z nedeljsko sveto mašo, ki jo bo na tržaškem Trgu enotnosti daroval papež Frančišek. Predavanja, okrogle mize in pogovori bodo potekali na temo »V osrčju demokracije. Soudeležba med zgodovino in prihodnostjo«.

Dogodka se udeležuje 900 delegatov iz celotne Italije, ki predstavljajo škofije, cerkvena gibanja in laična združenja. Italijanski predsednik Sergio Mattarella je med sinočnjim otvoritvenim govorom povabil udeležence, naj vedno sledijo k skupnemu dobremu za vse ljudi.

Demokracija po njegovih besedah temelji na enakosti, kar pomeni, da imajo vsi ljudje enake pravice.

Govor predsednika Italijanske škofovske konference kardinala Mattea Zuppija
Govor predsednika Italijanske škofovske konference kardinala Mattea Zuppija © Uradna spletna stran 50. socialnega tedna v Italiji

Predsednik italijanske škofovske konference kardinal Matteo Zuppi pa je spomnil, da je mesto Trst obmejno mesto in poudaril, da meje ne smejo predstavljati pregrad, ampak mostove. Na skupni dom zahteva človeško in vesoljno srce, je še dejal kardinal Zuppi.

Ob sklepu je še zatrdil, da želijo katoličani v Italiji biti nosilci demokracije, v kateri ne bo nihče zavržen. Zato pa moramo preprosto biti veseli kristjani, katerih edina moč je ljubezen.

Novice
Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko) Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko)

Peter Merše o najpogostejših predsodkih o politiki

»Prvi predsodek je, da so v politiki vsi isti, in drugi, da če bo na oblasti druga stran, bo pa vse drugače,« je novinar Peter Merše odgovoril na prvo vprašanje v oddaji Spoznanje več, predsodek ...