Marijin kip na Crnici - Medžugorje (foto: Marjana Debevec)
Marijin kip na Crnici - Medžugorje | (foto: Marjana Debevec)

Lahko še izprosimo mir?

Novice | 25.06.2024, 07:10 Marjana Debevec

V Medžugorju bodo nocoj sklenili posebno devetdnevnico z rožnim vencem za mir. Vidkinja Marija Pavlović je namreč dejala, da ji je to naročila Kraljica miru. Kaj lahko katoličani in vse verske skupnosti v luči vedno večjih napetosti naredimo za mir, smo na nedavni tiskovni konferenci vprašali škofa Petra Štumpfa in škofa Antona Jamnika.

Vojna v srcu Evrope, ki ji še vedno ni videti konca, napetosti in nasilje na Bližnjem Vzhodu ter poglabljanje razdeljenosti, v mnogih zbujajo strah pred širjenjem konflikta. Škof Peter Štumpf je na tiskovni konferenci poudaril, da je prva poklicanost in dolžnost vernikov vseh verskih skupnosti molitev za mir.

»Tako tudi pri nas v Sloveniji se mi zdi, da bo tega potrebnega nekoliko več: tudi iskati poti molitve ne samo skupaj s krščanskimi skupnostmi, ampak tudi z muslimani in Judi.« To bo namreč pomenljivo znamenje tudi za politične voditelje.

Ohranjajmo dialog

Drug pomemben način graditve miru je vztrajanje v dialogu. Nevarno je, če prevlada prepričanje, da je mogoče konflikte reševati le z vojno, kar nam kaže primer iz Ukrajine, je poudaril škof Štumpf. Zato pa naj bi verski voditelji vplivali tudi na svoje lokalne politične voditelje.

»Izkušnja, da verski voditelj na svojem domačem področju s politikom, s katerim se pozna, ki je iste vere, ki jo vodi ta verski voditelj, lahko zelo veliko naredi in vpliva na tega človeka.«

Del deležencev Foruma za dialog in mir na Balkanu ob prihodu
Del deležencev Foruma za dialog in mir na Balkanu ob prihodu © Alen Salihovič

Ne bodimo pasivni!

Po besedah škofa Antona Jamnika je v Evropi ključen dialog, ki se ga moramo vedno znova učiti. Obenem pa obstaja nevarnost, da bi se kot verniki zaprli v nek geto. Kot poseben problem je v tej luči omenil pasivnost, proti kateri se moramo verske skupnosti boriti.

»Ko gre za bistvene stvari; ko gre za dostojanstvo človeškega življenja, človekove pravice, ko gre za mir v Evropi, ko gre za etična vprašanja, takrat ne moremo biti pasivni – se pravi ta participacija, udeleženost – da se čutimo odgovorne in da tudi nekaj naredimo.«

Pomenljiv korak na poti dialoga in miru bo tudi forum za mir na Balkanu in Evropi, ki bo znova 14. junija prihodnje leto. Predstavniki številnih verskih skupnosti bodo na njem pričevali o svojih prizadevanjih za mir in zaščito življenja.

Tiskovna konferenca ob predstavitvi zbornika in napovedi novega foruma za mir
Tiskovna konferenca ob predstavitvi zbornika in napovedi novega foruma za mir © Marjana Debevec

Novice
Utrinek iz enega od tradicionalnih osrednjih koncertov dijakov in učencev v sklopu Tedna katoliških šol  (photo: stanislav.si) Utrinek iz enega od tradicionalnih osrednjih koncertov dijakov in učencev v sklopu Tedna katoliških šol  (photo: stanislav.si)

Teden katoliškega šolstva 2025

Tradicionalno se na Radiu Ognjišče vsako leto v postnem času pridružimo dobrodelnemu projektu v pomoč učencem in dijakom katoliških šol, ki zaradi skromnejših finančnih razmer v družinah ne ...

Sodelujoči na javni tribuni (photo: Alma Mater Europaea) Sodelujoči na javni tribuni (photo: Alma Mater Europaea)

Svet, Evropa in Slovenija, kam greste?

Svet, Evropa in Slovenija, kam greste? To je bil naslov javne tribune, ki jo je minuli teden pripravila Univerza Alma Mater Europaea v sodelovanju z Zborom za republiko. Na njej so ugledni gostje ...

Zmenek (photo: pixabay) Zmenek (photo: pixabay)

Kako premagati ovire pri zmenku?

V današnjem času imamo več možnosti za spoznavanje novih ljudi kot kadarkoli prej. Vendar kljub poplavi aplikacij in družbenih omrežij, ki olajšajo stik, se zmenkovanje pogosto zdi težje kot ...