Jože BartoljJože Bartolj
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup
Marijin kip na Crnici - Medžugorje (foto: Marjana Debevec)
Marijin kip na Crnici - Medžugorje | (foto: Marjana Debevec)

Lahko še izprosimo mir?

Novice | 25.06.2024, 07:10 Marjana Debevec

V Medžugorju bodo nocoj sklenili posebno devetdnevnico z rožnim vencem za mir. Vidkinja Marija Pavlović je namreč dejala, da ji je to naročila Kraljica miru. Kaj lahko katoličani in vse verske skupnosti v luči vedno večjih napetosti naredimo za mir, smo na nedavni tiskovni konferenci vprašali škofa Petra Štumpfa in škofa Antona Jamnika.

Vojna v srcu Evrope, ki ji še vedno ni videti konca, napetosti in nasilje na Bližnjem Vzhodu ter poglabljanje razdeljenosti, v mnogih zbujajo strah pred širjenjem konflikta. Škof Peter Štumpf je na tiskovni konferenci poudaril, da je prva poklicanost in dolžnost vernikov vseh verskih skupnosti molitev za mir.

»Tako tudi pri nas v Sloveniji se mi zdi, da bo tega potrebnega nekoliko več: tudi iskati poti molitve ne samo skupaj s krščanskimi skupnostmi, ampak tudi z muslimani in Judi.« To bo namreč pomenljivo znamenje tudi za politične voditelje.

Ohranjajmo dialog

Drug pomemben način graditve miru je vztrajanje v dialogu. Nevarno je, če prevlada prepričanje, da je mogoče konflikte reševati le z vojno, kar nam kaže primer iz Ukrajine, je poudaril škof Štumpf. Zato pa naj bi verski voditelji vplivali tudi na svoje lokalne politične voditelje.

»Izkušnja, da verski voditelj na svojem domačem področju s politikom, s katerim se pozna, ki je iste vere, ki jo vodi ta verski voditelj, lahko zelo veliko naredi in vpliva na tega človeka.«

Del deležencev Foruma za dialog in mir na Balkanu ob prihodu
Del deležencev Foruma za dialog in mir na Balkanu ob prihodu © Alen Salihovič

Ne bodimo pasivni!

Po besedah škofa Antona Jamnika je v Evropi ključen dialog, ki se ga moramo vedno znova učiti. Obenem pa obstaja nevarnost, da bi se kot verniki zaprli v nek geto. Kot poseben problem je v tej luči omenil pasivnost, proti kateri se moramo verske skupnosti boriti.

»Ko gre za bistvene stvari; ko gre za dostojanstvo človeškega življenja, človekove pravice, ko gre za mir v Evropi, ko gre za etična vprašanja, takrat ne moremo biti pasivni – se pravi ta participacija, udeleženost – da se čutimo odgovorne in da tudi nekaj naredimo.«

Pomenljiv korak na poti dialoga in miru bo tudi forum za mir na Balkanu in Evropi, ki bo znova 14. junija prihodnje leto. Predstavniki številnih verskih skupnosti bodo na njem pričevali o svojih prizadevanjih za mir in zaščito življenja.

Tiskovna konferenca ob predstavitvi zbornika in napovedi novega foruma za mir
Tiskovna konferenca ob predstavitvi zbornika in napovedi novega foruma za mir © Marjana Debevec

Novice
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: v vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...