Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Bomo ostarele preprosto pospremili v smrt? (foto: Pixabay)
Bomo ostarele preprosto pospremili v smrt? | (foto: Pixabay)

Nevarnost uzakonitve evtanazije in samomora s pomočjo

Novice | 19.06.2024, 17:13 Marjana Debevec

Slovenska Karitas, Slovensko združenje za paliativno oskrbo, Slovensko društvo Hospic in Zveza Paraplegikov Slovenije še naprej zagovarjajo življenje, spodbujajo k razvoju in krepitvi dolgotrajne ter paliativne oskrbe, spremljanja umirajočih, podpore svojcem in razvoja hospicev. V skupni izjavi so izrazili zaskrbljenost nad izjavami predstavnikov vlade, da bo že do konca leta sprejet zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.

Dokaj izenačen rezultat posvetovalnega referenduma, ki je pokazal razdeljenost družbe, po mnenju naštetih organizacij ne more biti argument za naglo sprejemanje zakona. Spomnili so, da sta sporni zakon zavrnila tako državni zbor, kot zdravstvena in socialna stroka.

Od države zato Slovenska karitas, Slovensko združenje za paliativno oskrbo, Slovensko društvo Hospic in Zveza Paraplegikov Slovenije pričakujejo takojšnjo ureditev zastoja pri izvajanju dolgotrajne oskrbe ter predhodno zakonsko in sistemsko ureditev paliativne in hospic oskrbe.

Poudarili so, da je obstoječi predlog zakona, ki poleg samomora s pomočjo predvideva tudi evtanazijo, neprimeren, strokovno neutemeljen in vodi v degradacijo družbene solidarnosti. Njegov sprejem bi bil lahko zelo škodljiv za starejše, umirajoče in dolgotrajno bolne, obenem pa bi lahko v številnih ustanovah predstavljal pasivno spodbudo k samomoru.

Nevaren pa je tudi zaradi neurejene oskrbe starejših in bolnih.

Ker je zakon ohlapen in po izkušnjah iz drugih držav, bi se za samomor s pomočjo lahko odločalo več več duševno bolnih, socialno ogroženih ali socialno izključenih starejših.

Podpisniki izjave tudi poudarjajo, da predlagani zakon zanika in razvrednoti delo zdravstvenih in socialnih delavcev ter tudi duhovne oskrbe, saj za življenje ranljivih osebe uveljavlja alternativo, ki je ekonomsko in kratkoročno cenejša, ne upošteva pa neprecenljive in neizmerljive vrednosti vsakega človeka ne glede na njegove lastnosti, stopnjo zavedanja, ekonomsko koristnost, premoženje in sposobnosti.

Če človeka obravnavamo celostno – torej kot telesno, duševno, socialno in duhovno bitje, je nagibov po prekinitvi življenja zelo malo, so poudarili. Podpisane organizacije zato pozivajo k takojšnjemu oblikovanju in podpori zakonom, ki gredo zlasti v smer razvoja in krepitve dolgotrajne in paliativne oskrbe, asistence za starejše invalide, spremljanja umirajočih, podpore svojcem in razvoja hospicev v vseh regijah.

Novice
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...