Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Helena KrižnikHelena Križnik
Najsvetejše (foto: ARO)
Najsvetejše

Praznik sv. Rešnjega telesa in krvi

Slovenija | 30.05.2024, 10:12 Marta Jerebič

Na praznik obhajamo Jezusovo navzočnost v zakramentu sv. Rešnjega telesa in krvi – evharistije, ki je središče krščanske vere in zakramentalnega življenja vernih. Na praznik so ponekod v navadi različne oblike procesij, s čimer verniki tudi navzven pokažejo svojo vero. Praznik je zapovedan, zato se katoličani ta dan udeležijo bogoslužja.

Katoliška mladina pripravlja telovsko procesijo po ulicah Ljubljane, ki jo bo vodil nadškof ordinarij, nanjo pa še posebej vabijo študente, redovnike in redovnice ter župljane ljubljanskih župnij, posebej tiste, ki svoje procesije sicer nimajo.

Papež bo procesijo vodil v nedeljo

V Italiji so že pred leti praznik prestavili na nedeljo z namenom, da bi se evharističnega bogoslužja lahko udeležilo več ljudi. Papež Frančišek bo tako sveto mašo v nedeljo ob 17. uri daroval v lateranski baziliki. Sledila bo procesija do bazilike Marije Velike, kjer bo podelil evharistični blagoslov. 

Zgodovina praznika in evharistični čudeži

O zgodovini praznika smo govorili tudi v današnjem prazničnem jutru. Z nami je bil frančiškan br. dr. Miran Špelič, ki je spregovoril tudi o evharističnih čudežih. Carlo Acutis, ki bo kmalu razglašen za svetnika, jih je raziskoval in jih zbral več kot 100. Svoje izsledke je objavil na internetu. 

Izraz evharistija prihaja iz grškega glagola eucharistein, ki pomeni zahvaljevati se. Evharistija je primarni zakrament predvsem zato, ker je pri drugih zakramentih prisotno deleženje pri neki Kristusovi kreposti, pri evharistiji pa je vsebovan Kristus sam, učlovečena Beseda, glavni avtor zakramentov. Sama v sebi je evharistija najprej zakrament Božje ljubezni do ljudi, kot jo označuje tridentinski koncil. Nato je zakrament edinosti Cerkve, saj se z evharistijo izrazi in hkrati uresničuje edinost Božjega ljudstva. Z drugim vatikanskim koncilom bi lahko sintetizirali, da je Kristus pri zadnji večerji zaupal svoji Cerkvi "spomin svoje smrti in svojega vstajenja: zakrament dobrotljivosti, znamenje edinosti, vez ljubezni, velikonočno gostijo, v kateri se prejema Kristus, duša napolnjuje z milostjo in nam daje poroštvo prihodnje slave" (B 47).

Vidiki zakramenta evharistije

Za zakrament evharistije so se v zgodovini Cerkve izoblikovali različni vidiki in različna imena. Jezus je pri zadnji večerji z učenci, pri kateri je kruh spremenil v svoje telo ter vino v svojo kri, postavil zakrament evharistije, njegovo obhajanje pa je od začetkov krščanstva razpoznavno znamenje kristjanov. Postavitve zakramenta evharistije se spominjamo pri vsaki maši, posebej tedaj, ko duhovnik izreka posvetilne besede nad kruhom in vinom. Kristjani verujemo, da kruh po prebistvenju (transsubstanciaciji) postane Jezusovo telo, vino pa Jezusova kri.

Posvečene hostije se hranijo v ciborijih, eno hostijo pa v običajno umetniško izdelani monštranci. Namen hranjenja posvečenih hostij je dejstvo Jezusove trajne navzočnosti v zakramentalni obliki kot tudi možnost za češčenje. Duhovniki monštranco izpostavljajo v češčenje za posebne priložnosti, ob veliki noči in prazniku sv. Rešnjega telesa in krvi pa so v navadi tudi procesije, ki potekajo po cerkvah in/ali v bližnji okolici. Za praznik sv. Rešnjega telesa in krvi je marsikje v navadi postavljanje začasnih kapelic ali oltarjev, mimo katerih poteka sprevod. Duhovnika z monštranco poleg bogoslužnih sodelavcev spremljajo verniki in s tem izrazijo zunanjo versko pripadnost.

Zakrament evharistije skupaj s krstom in birmo sodi med zakramente uvajanja v krščanstvo. Otroci, ki so redno vključeni v proces kateheze, ki poteka v župnijah, v Cerkvi na Slovenskem k prvemu obhajilu pristopijo na koncu tretjega razreda. Evharistija pomeni tako polnost in vrh uvajanja v krščanstvo.

 

Slovenija
Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza) Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza)

Odprta še tretja sveta vrata

Potem ko je papež Frančišek na sveti večer odprl sveta vrata v vatikanski baziliki in tako začel sveto leto, je sveta vrata v četrtek odprl še v rimskem zaporu. Danes dopoldne pa je vikar za ...

Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO) Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO)

Sveto leto že začeli v Kopru in Murski soboti

Sveto leto se danes začenja tudi po vseh škofijah sveta. Tako tudi slovenski škofje po stolnicah darujejo svete maše. Dopoldne so sveto leto začeli v koprski in murskosoboški škofiji.

Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice) Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice)

Slovenske železnice v novo leto z novim voznim redom

Pred koncem starega leta smo v Svetovalnici odprli nove vozne rede slovenskih železnic. Ali bodo tudi v prihajajočem letu potniki čakali na vlake zaradi zamud? Kakšni so glavni razlogi zanje? Kako ...

Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay) Rojstvo je čudež in je vsako zgodba zase.  (photo: PixaBay)

Človeštvo še lahko preživi?

Evropa in Zahodni svet sta po besedah strokovnjakov že globoko po demografskem prehodu, omenjeni prehod se je zgodil tudi v državah nerazvitega sveta. Število prebivalcev trenutno narašča le še v ...