Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Mariborski nadškof Alojzij Cvikl (foto: Rok Mihevc)
Mariborski nadškof Alojzij Cvikl | (foto: Rok Mihevc)

Štiri vprašanja, na katera morajo birmanci odgovoriti nadškofu Cviklu

Slovenija | 02.05.2024, 06:43 Marta Jerebič

Nekaj svetih birm se je letos že zvrstilo, večina pa se jih bo zdaj v maju. Vsak birmovalec ima svoj pristop. Mariborski nadškof Alojzij Cvikl kandidatom naroči, da mu morajo napisati pismo pred njegovim prihodom na župnijo.

Kakšna je letošnja generacija birmancev? Nadškof Cvikl pravi, da je težko dati neko splošno oceno, pa vendarle: »Odvisno je, ali gre za birmance devetega razreda ali osmega razreda. Tisti, ki so v devetem razredu, že malo bolj razmišljajo in gledajo naprej, medtem ko so tisti v osmem še polni samih sebe, torej še ne vidijo nekih problemov.«

V pismu odgovorijo na štiri vprašanja

Preden pride na župnijo, mu morajo birmanci napisati pismo, v katerem morajo odgovoriti na štiri vprašanja: »Kako je potekala njihova priprava? Zakaj želijo prejeti zakrament svete birme? Kaj pričakujejo od botra, ki so si ga izbrali in kje vidijo sebe po birmi? Na koncu mi lahko napišejo tudi kakšno vprašanje. Tako da imam, ko grem na srečanje z birmanci, že neko sliko pred seboj teh mladih.«

In kakšna vprašanja mu zastavljajo? Nadškof Cvikl pravi, da so včasih ta zelo osebna. »Lahko bi jih razdelili v tri sklope. Nekaj jih zanima čisto o meni. Druga vprašanja so povezana z birmo, tretja pa o veri. Zadnjič so me spraševali o tem, kako ohraniti vero v tem kaotičnem svetu.«

Zakrament svete birme večinoma še vedno podeljujejo škofje, a ni povsod tako. Celjski škof Maksimilijan Matjaž je na primer že pred leti z odlokom določil, da so birmovalci med drugim lahko tudi domači župniki birmancev ali duhovniki, ki so se posebej trudili s pripravo birmancev. 

Slovenija
Papež Frančišek pozdravlja množico (photo: Vatican media/posnetek zaslona) Papež Frančišek pozdravlja množico (photo: Vatican media/posnetek zaslona)

Papež: Ko sem imel 17 let ...

V mesecu februarju po papeževem namenu molimo, da bi cerkvena skupnost sprejela želje in dvome mladih, ki se čutijo poklicani, da bi živeli Jezusovo poslanstvo tako v duhovniškem kot redovniškem ...

Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer) Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer)

Pričevalci tihega upanja

Na včerajšnjo svečnico smo praznovali dan posvečenega življenja. Slovenski škofje so se z redovnicami in redovniki srečali pri slovesnih svetih mašah. Posvečeni iz ljubljanske nadškofije so se z ...

Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media) Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media)

Papež posvečenim: Ne živite dvojnega življenja

Obhajamo praznik Jezusovega darovanja v templju ali svečnico. To je tudi praznik vseh Bogu posvečenih oseb. Papež Frančišek je zato sinoči v baziliki sv. Petra z redovnicami in redovniki obhajal ...

Samomor (photo: Goran Horvat / Pixabay ) Samomor (photo: Goran Horvat / Pixabay )

Bolečina, ob kateri ohromiš in obnemiš

»To so občutki, ki parajo telo, ob spoznanju ohromiš, nisi sposoben dojemati realnosti, vse kriči in vpije v tvoji notranjosti. Doživiš šok, obnemiš ...« »V meni je vse vrelo. Bila sem polna ...

Razred (photo: STA) Razred (photo: STA)

Osnovne šole brez ravnateljev in učiteljev?

Na osnovnih šolah še vedno težko najdejo učitelje, vse manj zanimanja je tudi za položaje ravnateljev. Na eni strani je to posledica razvrednotenja omenjenih poklicev, na drugi pa številnih ...