Izčrpan duhovnik ne more voditi ljudi
Svet | 25.02.2024, 14:56 Marta Jerebič
Vatikanu je nedavno potekal simpozij o trajni formaciji duhovnikov. Udeležilo se ga je tudi nekaj slovenskih duhovnikov, med njimi Martin Zlobko.
Trajna formacija duhovnikov
Martin Zlobko na papeški univerzi Gregoriana študira prav formacijo duhovnikov, študij je preplet različnih področij, od teologije do psihologije in zaščite mladoletnih, bistvo vsega pa, da se izpopolnjevanje duhovnikov ne zaključi s posvečenjem, ampak si morajo duhovniki stalno prizadevati, da ohranjajo »veselje poklicanosti danes, v tem trenutku. Ne moremo gledati nekam nazaj v preteklost, tudi za prihodnost ne vemo točno, kaj nas čaka. Zavedati se je treba tega trenutka, da nas je Gospod tukaj in sedaj izbral, da prinašamo to veselje evangelija, veselo novico.«
Bratstvo, duhovno spremljanje, sobotno leto
Na nedavnem simpoziju v Rimu so v delovnih skupinah izpostavili tudi pomen bratstva med duhovniki. »Ne samo, da je to bratstvo samo nekaj na površju, ampak da je duhovnik res lahko med duhovniki sobrat, da lahko izpostavi tudi svoje krhkosti, svoje izzive, svoje težave. Izpostavili smo tudi pomen duhovnega spremljanja skozi celotno življenje. Zanimivo pa je bilo slišati tudi o pomenu sobotnega leta, pa čeprav samo za en mesec ali dva. V skupini je bilo izpostavljeno, da ranjen, izčrpan duhovnik ne more voditi ljudi, ne more biti pastir.«
Stalno usposabljanje
Na vprašanje, kako je s trajno formacijo pri starejših duhovnikih, pa Martin Zlobko odgovarja: »Morda je včasih še lažje. Se spomnim časa covidnega obdobja, ko se je kar nekaj starejših duhovnikov z veliko notranjo motivacijo učilo teh novih tehnologij.«
Celotnemu posnetku pogovora lahko prisluhnete na tej povezavi.