Konec zdrave pameti: Kako lahko ukinjanje urgentnih centrov poveča dostopnost ljudi do zdravnika?
Slovenija | 19.02.2024, 11:57 Marjana Debevec
Ministrstvo za zdravje je pripravilo kriterije za določitev lokacij satelitskih urgentnih centrov. Skupaj jih je predvidenih 15. Tisti zdravstveni domovi, ki ne bodo imeli omenjenega statusa, bodo do dokončne vzpostavitve nove mreže nujne medicinske pomoči ohranili neprekinjeno zdravstveno varstvo. Vprašanje pa se postavlja, kaj se bo zgodilo potem.
Prevolnik Ruperl: Hitrejša oskrb
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel zagotavlja, da bodo z vzpostavitvijo 15 satelitskih urgentnih centrov akutni bolniki hitreje prejeli zdravstveno oskrbo. »Po drugi strani pa na ta način razbremenjujemo urgentne centre, ki so namenjeni življenjsko ogroženim pacientom. Satelitski urgentni centri bodo kadrovsko in tehnično opremljeni za zagotavljanje hitre in kakovostne nujne obravnave pacientov bliže domu.«
Sašo Rebolj: Absurdna trditev
Trditve, da bo s postopnim zapiranjem urgentnih centrov po Sloveniji, obravnava za paciente hitrejša in boljša, nihče ne razume, je za naš radio poudaril direktor Zdravstvenega doma Kamnik Sašo Rebolj. »Mislim, da je to absurdna trditev. Prebivalci v Kamniku se pa seveda počutimo na nek način opeharjene. Jaz mislim, da se bo dramatično poslabšala oskrba zanje ob najhujših stanjih in da se bo poslabšala tudi humanost obravnave.«
Mislim, da se bo dramatično poslabšala oskrba zanje ob najhujših stanjih in da se bo poslabšala tudi humanost obravnave.
Brez urgentnega zdravnika
Na ministrstvu sicer trdijo, da se s 1. aprilom ne bo ničesar spremenilo, vendar jim bodo po besedah Rebolja enoto vozila urgentnega zdravnika zagotovili le do dokončne vzpostavitve nove mreže nujne medicinske pomoči. Potem pa se bojijo, da bodo ostali brez urgentnega zdravnika. »Samo to, da nam v resnici dodajo diplomirane zdravstvenika v našo enoto, za čas, dokler ne bo vzpostavljen satelitski urgentni center v Domžalah, za naše prebivalce ne predstavlja neke posebne tolažbe.«
V Domžale ali Ljubljano
Kamniška urgenca je lani opravila 2600 nujnih intervencij, več kot 13.000 bolnikov so obravnavali v urgentni ambulanti. Vsi ti bodo zdaj morali v Domžale ali v Ljubljano, kar pa bo zaradi oddaljenosti ali slabih cestnih povezav za marsikoga predstavljajo preveliko težavo. Občani Kamnika in Komende v podporo kamniški urgenci zato danes popoldne pripravljajo protestni shod.