Štefan IskraŠtefan Iskra
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Nataša Rupena (foto: Maja Morela)
Nataša Rupena | (foto: Maja Morela)

Doma je vel zelo protikrščanski duh, zdaj je avtorica knjige o lepoti vere

Kolokvij | 29.01.2024, 08:34 Maja Morela

V Kolokviju smo se pogovarjali s pisateljico in ilustratorko z zanimivo življenjsko potjo in izkušnjo spreobrnitve v krščanstvo Natašo Rupena. Nedavno je izdala svoj prvi mladinski roman z naslovom Nikoli neznanka. S knjigo želi mladim približati lepoto vere, jim sporočiti, da pri iskanju odgovorov na življenjska vprašanja niso sami.

"Nataša, Bog ne obstaja"

Delo lažje razumemo, če poznamo avtorjevo življenje. In Nataša Rupena nam je zaupala, da se je v svojih študentskih letih spreobrnila. »Prej sem bila ateistka. Krščena sem sicer bila, takoj po rojstvu, ampak nisem bila vzgojena v veri. Pri nas doma je pravzaprav vel zelo protikrščanski duh. Se spomnim trenutka, ko sem kot otrok vprašala, ali Bog res obstaja. Mama ni je rekla, »Nataša, Bog ne obstaja, ker če bi, na svetu ne bil bilo trpljenja.« Te besede sem vzela za svete, kasneje pa sem ugotovila, da je trpljenje beseda, s katero največkrat zanikamo obstoj Boga.«

Pri darovanju je začela jokati

Ključen trenutek spreobrnjena je doživela med študijem v Benetkah, ko se je v iskanju bistva in hrepenenju po nečim večjim znašla v cerkvi in tolažbo iskala v umetnosti. Ampak je ni našla. Kot kamen je obsedela v cerkvi, ko se je začela maša. Pri darovanju je začela jokati. »Takrat sem vedela, da je Jezus tisti, ki sem ga vedno iskala.« Izkušnja spreobrnjenja glavne junakinje Lise v romanu Nikoli neznanka je delno avtobiografska.

O knjigi

Lisa ima odlične pogoje, da v življenju uspe. Pred sabo ima jasen cilj – prevajati in potovati, pri tem pa jo podpira vsa družina. Po polomu na študiju v Ljubljani, neprijetni izkušnji na seminarju v Italiji in predvsem na koncertu, na katerem spozna čudaškega violinista, njena prepričanja zrušijo. S pomočjo ljudi, ki ji prihajajo naproti, začne na novo odkrivati lepoto medsebojnih odnosov in si odgovarjati na najpomembnejša življenjska vprašanja.

Več o knjigi tukaj. Prijetno branje!

Kolokvij
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...