Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Udeleženci okrogle mize na Katoliškem inštitutu v Ljubljani (foto: Marjana Debevec)
Udeleženci okrogle mize na Katoliškem inštitutu v Ljubljani | (foto: Marjana Debevec)

Dekletu s samomorilnimi mislimi ponudili samomor z medicinsko pomočjo

Novice | 30.05.2024, 08:05 Marjana Debevec

Izvršni direktor Koalicije za preprečevanje evtanazije Alex Schadenberg in zdravnica dr. Bojanka Štern sta na okrogli mizi v Ljubljani konec janurja spregovorila o tem, do kakšnih skrajnosti privede zakon o evtanaziji.

Alex Schadenberg je navedel več primerov, ki nakazujejo, do kakšnih skrajnosti zdrsne družba, ko sprejme smrt na zahtevo.

Omenil je vojno veteranko, paraolimpijko, ki je zaprosila za možnost dvigala v hiši. Namesto tega ji je ministrstvo ponudilo evtanazijo.

Enako se je zgodilo mladi materi dveh deklic, ki je na invalidskem vozičku od svojega 17. leta. Kljub temu je končala fakulteto in bila ves čas v službi. Ko je zbolela, je zaprosila za status invalidne osebe. Odgovorili so ji, da bo nanj čakala od šest do osem mesecev, evtanazijo pa lahko izvedejo v 90 dneh.

Ali pa dekletu, ki ima samomorilne misli. Ko so se težave znova pojavile, je odšla v bolnišnico po pomoč. Tam so ji povedali, da je psihiater na voljo šele čez pet mesecev, ponudili pa so ji samomor z medicinsko pomočjo.

Predavatelja z organizatorjem dogodka Alešem Primcem
Predavatelja z organizatorjem dogodka Alešem Primcem © Marjana Debevec

»To se dogaja zato, ker obstaja samo ena jasna ločnica. In to je: ali te lahko ubijem, ali te ne smem. Ko enkrat sprejmete, da je dovoljeno ubiti drugega, ostaja le še vprašanje: kdo izvaja ubijanje in zaradi katerega razloga,« je poudaril Schadenberg.

Alex Schadenberg na Radiu Ognjišče
Alex Schadenberg na Radiu Ognjišče © Marjana Debevec

Zdravnica dr. Bojanka Štern pa je poudarila, kakšen nesmisel je, da bi moral zdravnik ubiti svojega pacienta in kako bi ljudje s tem izgubili zaupanje vanj.

»Mi kot družba, ki je nekako šla v smeri humanizacije po drugi svetovni vojni, smo odpravili smrtno kazen za najhujše zločince. Sedaj pa na brutalen način ponujamo ljudem v stiski pomoč pri umiranju, pri samomoru ali celo pri evtanaziji. In družba, ki prestopi ta rubikon, je po mojem izgubljena družba

Dr. Bojanka Štern
Dr. Bojanka Štern © Marjana Debevec

Alex Schadenberg pa je še povedal, da v Kanadi pripravljajo zakon za evtanazijo duševno bolnih, razpravlja se o evtanaziji otrok. Zanjo namreč zaprosi le majhen delež smrtno bolnih, večinoma gre za ljudi, ki se zaradi bolezni znajdejo v stiski, so osamljeni ali v finančnih težavah. Število evtanazij se vsako leto poveča kar za 30 odstotkov.

Udeleženci okrogle mize so z zanimanjem prisluhnili gostoma
Udeleženci okrogle mize so z zanimanjem prisluhnili gostoma © Marjana Debevec

Prisluhnite pogovoru z Alexom Schadenbergom.

Novice
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...