Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Helena KrižnikHelena Križnik
Razklana drva (foto: Pixabay / Günter)
Razklana drva | (foto: Pixabay / Günter)

Cigler Kralj: Smo zelo previdni.

Slovenija | 30.01.2024, 20:59 Marta Jerebič

Državni zbor bo jutri obravnaval predlog energetskega zakona. Iz njega naj bi po napovedih premierja Roberta Goloba umaknili določila, ki pri novogradnjah prepovedujejo vgradnjo peči na lesno biomaso kot primarnega vira ogrevanja. V Novi Sloveniji ob tej obljubi ostajajo previdni, saj, kot pravijo, Golobove obljube zelo malo štejejo. Vztrajajo pri pozivu, naj vlada energetski zakon umakne, v nasprotnem primeru bodo zahtevali posvetovalni referendum.

Tudi Golobova obljuba, da ne bo več obljubljal, je zdržala zelo kratek rok ...

Sodniki še vedno nimajo obljubljenih višjih plač. Prebivalstvo je dobilo obljubo, da ne bo višjih davkov. Sedaj so davki znatno višji, je naštel vodja poslanske skupine Nsi Janez Cigler Kralj. »Nenazadnje tudi njegova obljuba, da ne bo več obljubljal, je zdržala zelo kratek rok. Zato smo zelo previdni. V zakonu je zaenkrat še vedno napisana omejitev kurjenja z lesno biomaso, drvi, peleti sekanci.«

Premier je obljubil tudi, da bo dovolj subvencij za zamenjavo starih kurilnih naprav. »Zaenkrat mi še ne vidimo številk, tako da bianko zaupamo glede tega ne. Zato vztrajamo pri svoji zahtevi, da se energetski zakon umakne iz obravnave. Še pred jutrišnjo obravnavo v državnem zboru, sicer bomo zahtevali razpis najprej posvetovalnega referenduma, potem pa bomo videli o postopkovnih korakih, kaj bo sledilo naprej.«

Omejitve pri zemeljskem plinu

Pri umiku zakona vztrajajo tudi zato, ker vlada še naprej ohranja omejitve pri zemeljskem plinu. »Predstavljajte si, da živite v večstanovanjski hiši, kjer so v pritličju ali v kleti lokali in gospodarska dejavnost. Oni bi se lahko še naprej ogrevali s plinom, za stanovalce nad njimi pa bi to prepovedali.«

Prilagajanje bi moralo trajati daljše prehodno obdobje, saj bo drugače za gospodinjstva finančno nevzdržno. »Kot se je zgodilo pred kratkim v Velenju, se bo zgodilo po vsej Sloveniji. V mestih bodo ljudje postali energetski reveži in ne bojo zmogli nositi finančnega bremena takšne spremembe čez noč.«

Energetski zakon po besedah Janeza Ciglerja Kralja vodi v prisilno solarizacijo in prisilno ogrevanje s toplotno črpalko, česar pa naše električno omrežje tako ali tako ne bo preneslo. 

Slovenija