Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
 (foto: )
| (foto: )

Je v moji sobi evangelij na dosegu roke?

Papež in Sveti sedež | 21.01.2024, 15:09 Rok Mihevc

Tretjo nedeljo v januarju obhajamo nedeljo Božje besede, ki je praznik Svetega pisma. Letos poteka pod geslom »Poglejte, s kako velikimi črkami vam pišem s svojo roko«. Pobudnik te nedelje za vso Cerkev je papež Frančišek, ki je tudi danes pri sveti maši in opoldanski molitvi spregovoril o Božji Besedi, ki sprosti moč Svetega Duha.

Božja beseda razširja srce, obrne smer, preobrne navade

Beseda priteguje k Bogu in pošilja k drugim, to je njena dinamičnost. Ne pušča nas zaprte same vase, ampak razširja srce, obrne smer, preobrne navade, odpre nove scenarije, razkriva nepričakovana obzorja, je razmišljal sveti oče. »Da, Beseda vzbudi poslanstvo, naredi nas na glasnike in priče Boga za svet, ki je poln besed, žejen pa te Besede, ki je pogosto ne pozna. Cerkev živi iz te dinamike: Kristus jo kliče, jo privlači in jo pošlje v svet, da pričuje zanj. To je dinamika v Cerkvi.«

Slišimo jo, a je ne poslušamo

Ne smemo biti »gluhi« za Besedo in prav to je naša nevarnost, nadaljuje Frančišek. »Preplavljeni s tisoč besedami pustimo, da tudi Božja Beseda zdrsi nad nami. Slišimo jo, a je ne poslušamo; jo poslušamo, a ne pazimo nanjo; pazimo nanjo, a ne pustimo, da bi nas izzvala, da bi se spremenili. Predvsem pa jo beremo, ne pa molimo, medtem ko mora »branje Svetega pisma spremljati molitev, da se vzpostavi dialog med Bogom in človekom«.«

Evangelij v torbici

Papež je še spodbudil, naj nam nedelja Božje Besede pomaga, da se z veseljem vrnemo k izvirom vere. Medtem ko družba in mediji poudarjajo nasilje besed, se mi privijmo k blagosti Božje Besede, ki rešuje, ki je krotka, ki ne povzroča hrupa, ampak vstopi v srce. In na koncu si postavimo nekaj vprašanj. »Kakšno mesto hranim za Božjo Besedo na kraju, kjer živim? Tam so knjige, časopisi, telefoni, kje pa je Sveto pismo? Ali je v moji sobi evangelij na dosegu roke? Ga berem vsak dan, da bi v njem ponovno našel smer življenja? V torbici nosim s sabo majhen izvod evangelija, da ga prebiram? Velikokrat sem že svetoval, da evangelij vedno nosimo s seboj, v žepu, v torbici, na mobilnem telefonu. Če mi je Kristus dragocenejši od vsega, kako ga lahko pustim doma in njegove Besede ne nosim s seboj?«

Več pa tukaj.

Oznanjevanje ni zapravljanje časa

Pri opoldanski molitvi pa je spodbudil še, da oznanjevanje evangelija ni zapravljanje časa. Oznanjevati evangelij pomeni postati boljši tako, da pomagamo drugim biti boljši, še zaključuje papež Frančišek.

Vir: Radio Vatikan

Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.