Veleposlanik pri Svetem sedežu tudi o svoji vlogi posebnega odposlanca za Afriko
Slovenija | 15.01.2024, 07:22 Marta Jerebič
Slovenski veleposlanik pri Svetem sedežu Franc But se je letos prvič v tej vlogi udeležil tradicionalnega srečanja s papežem po novem letu. V pogovoru za naš radio je poleg glavnih poudarkov govora svetega očeta izpostavil tudi vlogo Slovenije kot članice Varnostnega sveta Združenih narodov.
Papež je v letnem govoru o stanju v svetu poleg tretje svetovne vojne, ki se dogaja po delih, orožarske industrije, nadomestnega materinstva in evtanazije izpostavil tudi vzpon umetne inteligence.
»Cerkev ni proti umetni inteligenci, ampak ta mora ostati pod nadzorom človeka. Papež je izrazil veliko veliko skrb, da bi širitev umetne inteligence ušla izpod kontrole in da bi nekateri centri moči prav to izkoriščali za zasužnjevanje ljudi.«
Papež je v svojem govoru veliko govoril tudi o napetostih in revščini v Afriki. Tu bo imela Slovenija v naslednjih dveh letih kot članica Varnostnega sveta posebno nalogo, da bo opozarjala na razmere tam. »Sam sem tudi v funkciji posebnega odposlanca za Afriko, tako da tukaj vidim svoj prispevek, da bom občasno iz Rima potoval tudi v nekatere afriške predele, skladno z dogovorom s koordinacijo v New Yorku in v Ljubljani.«
O tem se je že konec decembra in v začetku januarja pogovarjal tudi z vatikanskim državnim tajnikom kardinalom Pietrom Parolinom. »Tudi on je posebej izpostavil, da moramo bogate države narediti kaj za Afriko in da največ, kar lahko naredimo najprej je, da del svojega bogastva preusmerimo v investicije v Afriko in s tem omogočimo ljudem, da tudi tam najdejo svojo zaposlitev in življenje.«
Slovenija je v zadnjem času po Butovih besedah nekajkrat povečala svoj humanitarni prispevek. »Naše veleposlaništvo je od letos naprej pristojno tudi za mednarodne organizacije v Rimu, torej za svetovni program za hrano in za svetovno organizacijo za kmetijstvo, tako da poskušamo intenzivno nekatere projekte še dodatno osmisliti in usmeriti v Afriko v tem razvojnem humanitarnem kontekstu.«
Celotnemu pogovoru lahko priluhnete na tej povezavi.