Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Veleposlanik Franc But in papež Frančišek (foto: Simone Risoluti/Dicastero per la Comunicazione)
Veleposlanik Franc But in papež Frančišek | (foto: Simone Risoluti/Dicastero per la Comunicazione)

Veleposlanik pri Svetem sedežu tudi o svoji vlogi posebnega odposlanca za Afriko

Slovenija | 15.01.2024, 07:22 Marta Jerebič

Slovenski veleposlanik pri Svetem sedežu Franc But se je letos prvič v tej vlogi udeležil tradicionalnega srečanja s papežem po novem letu. V pogovoru za naš radio je poleg glavnih poudarkov govora svetega očeta izpostavil tudi vlogo Slovenije kot članice Varnostnega sveta Združenih narodov.

Papež je v letnem govoru o stanju v svetu poleg tretje svetovne vojne, ki se dogaja po delih, orožarske industrije, nadomestnega materinstva in evtanazije izpostavil tudi vzpon umetne inteligence.
»Cerkev ni proti umetni inteligenci, ampak ta mora ostati pod nadzorom človeka. Papež je izrazil veliko veliko skrb, da bi širitev umetne inteligence ušla izpod kontrole in da bi nekateri centri moči prav to izkoriščali za zasužnjevanje ljudi.«

Papež je v svojem govoru veliko govoril tudi o napetostih in revščini v Afriki. Tu bo imela Slovenija v naslednjih dveh letih kot članica Varnostnega sveta posebno nalogo, da bo opozarjala na razmere tam. »Sam sem tudi v funkciji posebnega odposlanca za Afriko, tako da tukaj vidim svoj prispevek, da bom občasno iz Rima potoval tudi v nekatere afriške predele, skladno z dogovorom s koordinacijo v New Yorku in v Ljubljani.«

O tem se je že konec decembra in v začetku januarja pogovarjal tudi z vatikanskim državnim tajnikom kardinalom Pietrom Parolinom. »Tudi on je posebej izpostavil, da moramo bogate države narediti kaj za Afriko in da največ, kar lahko naredimo najprej je, da del svojega bogastva preusmerimo v investicije v Afriko in s tem omogočimo ljudem, da tudi tam najdejo svojo zaposlitev in življenje.«

Slovenija je v zadnjem času po Butovih besedah nekajkrat povečala svoj humanitarni prispevek. »Naše veleposlaništvo je od letos naprej pristojno tudi za mednarodne organizacije v Rimu, torej za svetovni program za hrano in za svetovno organizacijo za kmetijstvo, tako da poskušamo intenzivno nekatere projekte še dodatno osmisliti in usmeriti v Afriko v tem razvojnem humanitarnem kontekstu.«

Celotnemu pogovoru lahko priluhnete na tej povezavi.

Slovenija, Svet
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...