Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič
Rajko Gerič in Peter Gregorčič (foto: STA)
Rajko Gerič in Peter Gregorčič | (foto: STA)

Očitna stalinistična čistka in RTV zalit z betonom

Slovenija | 11.01.2024, 15:04 Rok Mihevc

O razmerah na RTV-ju smo spregovorili z dvema sogovornikoma. Odgovornim urednikom informativnega programa na drugem programu Rajkom Geričem in nekdanjim predsednikom programskega sveta Petrom Gregorčičem. Oba opozarjata na kadrovsko čistko novinarjev, ki niso po godu novega vodstva.

Kaj je novega?

Na vprašanje, kaj je novega, Rajko Gerič odgovarja, da nič kaj veliko, še vedno je v veljavi vseh 15 odločb o napotitvi dela na domu za celotno ekipo oddaje Panorama. Razlika je samo v tem, da so v tem času dve novinarki premestili v informativni program in da so njega povabili nazaj na delo. »To seveda ne pomeni, da so odločbe odpravljene, mi zahtevamo, da se te nezakonite odločbe odpravijo, ker so v nasprotju z delovno pravno zakonodajo in mislim, da gre za zlorabo položaja pri sprejemanju teh odločb, zato sem to zadevo tudi naznanil policiji.«

Rajko Gerič
Rajko Gerič © STA

Znebiti se zaposlenih, ki niso protestirali na pločniku

Njegovo delo ostaja enako. Dokler ga ne odstavijo, opravlja funkcijo odgovornega urednika. »Ravno to je tisto, kar tem, ki so začeli čistiti po javnem zavodu ni jasno. Jaz sem odgovorni urednik, ne glede na to, ali me kdo mara ali me ne, jaz sem imenovan za odgovornega urednika in to delo bom opravljal v dobro zaposlenih.« Po njegovem mnenju je bila oddaja Panorama ukinjena namerno, samo zato, da se znebi določenih zaposlenih, ki niso po volji sedanjemu vodstvu  »In, ki, da bom tako rekel, ne sodijo v krog tistih, ki so protestirali na pločniku pred pol leta«

Stalinistično čiščenje

Vzdušje v hiši ni dobro, še opisuje Gerič razmere v hiši. »Jaz mislim, da ko se enkrat začne takšno stalinistično čiščenje, ko se čisti nekoga oz. se ga odpušča in daje na čakanje na način, da zato, ker nisi naš, to ne vpliva dobro na nikogar. Tudi tisti, ki niso na naši strani od začetka, se s tem ne strinjajo. Ljudje ne marajo mrcvarjenja ljudi. Če začneš izločati ljudi, ki mislijo drugače kot ti, če začneš iskati nekega drugače mislečega novinarja in ga postavljati na čakanju, mu groziti z odpustitvijo, to ni svoboda."

 Če začneš izločati ljudi, ki mislijo drugače kot ti, če začneš iskati nekega drugače mislečega novinarja in ga postavljati na čakanju, mu groziti z odpustitvijo, to ni svoboda.

Če pa nekdo misli, da bo ta javni zavod zalit z betonom ...

Upa, da bo to svobodo srečala pamet in se bo do vseh zaposlenih obnašala enako. »Bistvo javnega zavoda je pluralnost, predstavljanje različnih pogledov, mnenj in to je praktično največja komporativna prednost RTV, oz. bi morala biti. Če pa nekdo misli, da bo ta javni zavod zalit z betonom, bo pa ta javni zavod seveda postal granitna kocka, to je že bil v preteklosti, ampak ta granitna kocka bo nekomu priletela v glavo.«

Najslabši možni scenarij

Stituacija se žal razvija po tistem najslabšem scenariju, ki so ga napovedali in zaradi česar so sprožili postopek na ustavnem sodišču, pa je za naš radio dejal Peter Gregorčič. »Gre za zelo očitno čistko zoper posamezne novinarje. Kot slišim iz svojih virom, naj bi šlo tudi za to, da se je vodstvo v ozadju odločilo, da mora javno kaznovati vsakogar, ki je na ekranu sodeloval z ekipo, ki jo ocenjujejo kot drugo ekipo, ne kot njihovo lastnino.«

Dr. Peter Gregorčič
Dr. Peter Gregorčič © Rok Rakun

Tisti, ki so stali v prvi vrsti stavke, sedaj sedijo v pisarnah vodstva

Ocenjuje, da je to izjemno slabo in ga skrbi, kam bo to pripeljalo javni zavod RTV Slovenija. »Tisti, ki so v prvi vrsti stali v stavki, ki je bila v resnici podpora politilki, da izvede kadrovsko čistko, sedaj sedijo v pisarnah vodstva. Naj spomnim, da je edini član uprave, ki je bil zunanji član Kardun odstopil. Ob tem bi poudaril, da je edini član, ki prihaja od zunaj in je zaradi tega zmogel uvid, o katerem smo opozarjali tudi mi, ki smo bili tudi zunanji pod prejšnjim vodstvom.«

Zdi se mi, da včasih v Evropo prodre zgolj en glas, drug problem pa je politična usmeritev, ki se je nekako razpasla v Bruslju in je, zdi se, gluha za druge argumente.

Evropa gluha za drugo stran

Gregorčič upa, da se bodo stvari umirile. Če pa bo na evropskih volitvah izvoljen za poslanca, bo na dogajanje na RTV-ju opozarjal tudi Evropo in predstavljal drugo stran. »Namreč, zdi se mi, da včasih v Evropo prodre zgolj en glas, drug problem pa je politična usmeritev, ki se je nekako razpasla v Bruslju in je, zdi se, gluha za druge argumente. Menim, da se moramo potruditi, da se vendarle sliši, da to, kar se zdaj dogaja v Sloveniji ni uredu in spominja na tisto, kar se dogaja na Madžarskem.«

Slovenija
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.