Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič
Nekaj foto utrinkov slovenskega gostoljubja  (foto: Rok Mihevc)
Nekaj foto utrinkov slovenskega gostoljubja | (foto: Rok Mihevc)

Ljudje so imeli čas za nas.

Cerkev na Slovenskem | 09.01.2024, 09:32 Rok Mihevc

Za nami je 46. Evropsko srečanje mladih. Eden vidnejših sadov tega velikega dogodka je po prepričanju mnogih gostoljubnost župnij, družin in posameznikov, ki so v svojo intimo in svoje domove sprejeli več kot pet tisoč mladih. Ena od 48 župnij je bila tudi župnija Borovnica, gostili so 50 mladih romarjev. S petimi od njih sem se pogovarjal o njihovih občutkih in o tem, kaj si bodo najbolj zapomnili po srečanju

Andi in Johanes iz Nemčije

Kako vama je bilo všeč pri nas v Sloveniji?
Johanes: »Res je lepo, ljudje so odprti do nas, odprli so nam hiše in izrekli iskreno dobrodošlico.
Andi: »Imeli res lepo, ne samo na srečanju v Stožicah, ampak tudi tukaj v Borovnici. Delavnice tukaj so bile super, videli smo kraj, cerkev, znamenitosti, udeležili smo se delavnice, na kateri so nam prikazali terapije s konji.«

Je bilo to za vaju prvo srečanje?
Johanes: »Ja, zame je bilo. Nikoli še nisem šel v Taize, tudi doma v Franciji ne. Tako da verjetno se še udeležim tudi naslednjega v Tallinu.«
Andi: »Zame je to že četrto srečanje, zato imam že nekaj izkušenj. Vedno je bilo nekaj novega, rad raziskujem različne kulture. Zame je bila to dobra izkušnja. Bil sem že v Valencii, Strasburgu in Roterdamu. Že deset let nazaj.«

Kaj bi rada izpostavila, kaj si bosta najbolj zapomnila?
Johanes: »Dobro vprašanje, mislim, da je bilo najbolj ganljivo pri delavnici s terapevtskimi konji. Pokazali so nam nekaj primerov dobrih praks in bilo je res čustveno.«
Andi: »Se strinjam, kot drugo pa bi izpostavil predstavitev vašega kraja in zgodovine z vodičko. Čeprav je vaša država majhna, je dotaknjena z veliko zgodovine. In seveda, izpostavil bi še molitve.«

Kako ste se počutili pri družinah?
Johanes: »Bile so zelo odprte, vsak dan so nam pripravile zajtrk, bilo je odlično. Razkazali so nam tudi okoliške jame.«
Andi: »Bilo je zabavno, ker sem živel pri družini s štirimi otroki. Življenje v tej hiši je polno energije, zato velika hvala Matjažu in Katarini.«

Andi z gostiteljsko družino Sedej
Andi z gostiteljsko družino Sedej © Rok Mihevc

Kristina iz Zagreba

Kako se počutiš po vseh srečanjih, ki so bila v Ljubljani?
Kristina: »Bilo mi je v izredno zadovoljstvo, čast in privilegij, mislim, da je bilo edinstveno srečanje, taki dogodki so redki v svetu. Svet je razglašen, Taize pa prinaša priložnost, da se znova zberemo in proslavimo novo leto v miru in dočakamo novo leto z optimizmom in upanjem.«

Je to tvoje prvo srečanje v Taize?
Kristina: »Ne, to je moje tretje srečanje. Prej sem bila v Wroclav in Rostoku. Upamo, da sledi tudi Tallin.«

Kako si se počutila pri družini?
Kristina: »Odlično. Nismo si mogli želeti boljše domačnosti. Pripravljali so nam hrano, peljali na izlet, vsako jutro so nam pripravili zajtrk, zdaj se veselimo kosila. Res odlično, izredna čast in zadovoljstvo.«

Kakšno sporočilo boš odnesla iz Ljubljane?
Kristina: »Iz Ljubljane bom v srcu nosila spomin na močno skupnost, v kateri je vera živa, v kateri se prijatelji družijo, so dostopni, gostoljubni in ljubi.«

Ima po tvojem mnenju Evropa prihodnost v krščanskih koreninami?
Kristina: »Čeprav imamo pesimistične poglede, da Evropa izgublja stik s krščanskimi koreninami, mislim in verujem, da je duh krščanstva živ v srcih mnogih.«

Kristina (na sredini) s sestro in gostiteljsko družino Košir
Kristina (na sredini) s sestro in gostiteljsko družino Košir © Rok Mihevc

Anješka in Amilija s Poljske

Kako se počutita po srečanju v Ljubljani?
Anješka: »Res je bilo dobro, ljudje so bili prijazni in topli do nas.«
Amilija: »To izkušnjo si bom zapomnila za vse življenje, mislim, da je bila dobra izkušnja. Res ste topli in prijazni. Všeč mi je bilo. Rada vas imam.«

Je bilo to vajino prvo srečanje?
Anješka: »Ne, zame je drugo, prej sem bila v Pragi, ampak že pred nekaj časa. Sem pozabila, kako je izgledalo, tukaj sem se počutila odlično.«
Amilija: »Zame je prvič.«

Je to za vajin prvi obisk v Sloveniji?
Anješka: »Ja, prvi obisk. Želeli smo videti Slovenija in priti v Taize in smo imeli to priložnost, da združimo oboje.«

Kaj je bilo najboljše v Borovnici?
Anješka: »V Borovnici so ljudje dostopni do nas, počutili smo se kot del velike družine, bilo je odlično.«
Amilija: »Počutili smo se kot družina, gostitelji so prijazni. Res je lepo tukaj, videli smo veliko stvari.«
Anješka: »In ljudje imajo čas za nas, mogoče delajo, so v službi, ampak so si vzeli čas za pogovor in za nas. Res so bili prijetni občutki.«

Anješka (tretja z desne) z ostalimi romarji
Anjuška (tretja z desne) z ostalimi romarji © Rok Mihevc

Prisluhnite jim v posnetku oddaje Utrip Cerkve v Sloveniji.

 

Cerkev na Slovenskem
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.