Preusmerjanje pozornosti od Ukrajine in sprejemanje "gnilega kompromisa"
Spoznanje več | 10.10.2023, 11:05 Rok Mihevc
Napad Hamasa na Izrael je v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, komentiral dr. Ernest Petrič. V noči, ko Judje praznujejo šabat, je palestinska teroristična organizacija Hamas, ki vlada Gazi, z več tisoč raketami napadla izraelska mesta, njeni borci pa so udrli na ozemlje Izraela. Ta je razglasil vojno stanje in začel z napadi na območje Gaze.
Spet bodo trpeli ljudje
Kaj lahko pričakujemo v prihodnjih dneh in tednih? Dr. Petrič meni, da nič dobrega, saj bodo ljudje spet trpeli. »Nazadnje bodo najbolj trpeli Palestinci, ki kot nekakšni begunci živijo v Gazi in tudi drugje, že tri generacije. Tudi režim, s katerim morajo živeti, ni ravno tak, da bi ga človek pohvalil. Kolikor poznam razmere v Gazi, je to precej čudna država. Glavno besedo imajo mladi teroristi, zato so se tudi razšli s formalnim vodstvom Palestincev na zahodnem bregu.«
Verjetno so za napad vedeli tudi v Moskvi, morda celo v Pekingu
Ta napad je bil dobro pripravljen, je prepričan, saj Izraelci, ki ponavadi vse vedo, niso veliko vedeli o tem. »Ampak glede na to, kako je ta napad narejen in izveden, predvsem pa glede na čas sedanje vojne v Ukrajini, je to gotovo usklajeno najmanj z Iranom, pa tudi verjetno so o tem kaj vedeli v Moskvi, morda celo v Pekingu.«
Pri tem omeni tudi ostale mednarodne težave, vojno v Ukrajini, težave na Kosovem ... »To gotovo ni bilo storjeno brez vednosti in tudi podpore nekaterih akterjev, ki bi radi malce obrnili pozornost proč od Ukrajine in pritisnili na Zahod, da bo pripravljen sprejeti nekakšen gnil kompromis, ki bo agresorju dal tisto, kar je hotel imeti. In to bo hudo in slabo za bodoči razvoj mednarodnega življenja in za mir v svetu.«
Palestinska država vedno bolj oddaljena
Dr. Petrič palestinsko vprašanje spremlja že 50 let in ga vidi kot enega od problemov samoodločbe naroda. »Ta radikalna stališča in zadeve, ki jih povzročajo tisti, ki od tega radikalizma in terorizma navsezadnje živijo, so vodile do tega, da je palestinska država ne vedno bolj blizu, ampak vedno bolj daleč. Leta 1948 so Združeni narodi sprejeli resolucijo o dveh državah na tem območju, tudi Jeruzalem bi bil razdeljen pod nekakšnim mednarodnim nadzorom. Izraelci so to sprejeli, Arabci so ta položaj izrabili in napovedali vojno tik nastalemu Izraelu par ur za tem, ko je razglasil svojo neodvisnost. Od takrat naprej je ideja o palestinski državi vedno bolj oddaljena. In bojim se, da bo tudi tole, kar se je zgodilo, poslabšalo položaj Palestincev, ti bodo še bolj osamljeni.«
Če se zgodi, da bo rešitev ukrajinskega problema taka, da bo agresor dobil tisto, kar je hotel, potem naj zlasti majhnim narodom, kakršen je tudi slovenski, če smem tako reči, ker smo na Radiu Ognjišče, Bog pomaga.
Do svoje države lahko Palestina pride samo z dialogom
Vprašal se je, koliko so bogate arabske države storile za te palestinske begunce. Meni, da zelo malo ali nič, da so bili celo moteči zanje. »S kateregakoli stališča gledamo na dogajanje, je to slabo in nič obetavnega. Predvsem slabo za Palestince in njihove upe. Kajti do svoje države lahko pridejo samo z nekim dialogom, ki bo tak, da bo vseboval priznanje Izraelske države, v nekih mejah, o katerih se bo treba še dogovoriti. Obstoj te države je tisti ključ, tista točka, na kateri se ta zgodba lahko premakne naprej.«
Dr. Ernest Petrič: Aktualno doma in na tujem
V oddaji Spoznanje več, predsodek manj smo z dr. Ernestom Petričem govorili o dogajanju doma in na tujem: od sprememb zakona o verski svobodi in Pohodu za življenje do neučinkovitosti vlade, ki razpada; od vojne v Ukrajini in Sveti deželi do prihodnosti Evropske unije, ki ima težave z migranti, pa tudi o tem, kako odločati o svoji prihodnosti.