Občutek ima, da jim te funkcije kar nekako godijo …
Spoznanje več | 03.10.2023, 13:57 Rok Mihevc
Zadnje čase je vlada tarča kritik zaradi razsipništva na službenih poteh v tujino. V času, ko se država trudi z zbiranjem sredstev za sanacijo po poplavah, je številčna delegacija res odveč, še zdaleč, ker ne gre za osamljen primer take poti. Tudi premier ni ravno varčne narave. Kaj o tem poreče dr. Žiga Turk, smo lahko izvedeli v ponedeljkovi oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«.
Toliko vozil z modrimi lučmi še nismo videli ...
Turk ima občutek, da funkcionarjem te funkcije kar nekako godijo in ustrezajo. Radi se poslužujejo ugodnosti, ki gredo ob tem. »Se mi zdi, da tudi toliko vozil z modrimi lučkami še nismo videli po avtocesti.« Meni sicer, da je zelo koristno, da imajo ministri, ki predstavljajo državo, več stikov s tujino, saj se lahko veliko naučijo, se je pa potrebno racionalno obnašati. »Z vsake poti prinese človek širino sveta, se mi pa ne zdi primerno, da so te delegacije tako velike.«
Potovanje v poslovnem razredu, da je človek spočit
Se mu pa zdi normalno, da minister potuje v poslovnem razredu. »Mogoče ne po Evropi, če pa greš čez ocean in imaš obveznosti naslednji dan, je dobro, da prideš spočit. Ne kritiziram ministrice, da je šla, je bila pa delegacije prevelika. In seveda, to se gre, se pove in se gre nazaj. Tudi zato je karta v poslovnem razredu, da lahko vmes kaj narediš oz. da prideš spočit nazaj. Če pa greš v ekonomskem razredu, pa pri prihodu dan ali dva počivaš, potem pa dalje ...«
Ne kritiziram ministrice, da je šla, je bila pa delegacije prevelika. In seveda, to se gre, se pove in se gre nazaj.
V času Janševe vlade so morali biti racionalni
Prejšnja vlada ni veliko potovala, res pa je, da je bila takrat še drugačna situacija zaradi epidemije. Pa vendar, kakšna bi morala biti politika v teh časih, da bi bila za zgled, ko imamo hude potrebe po finančnih sredstvih zaradi sanacije? »Eno je potovanje, ki ima smisel, drugo je, da izkoriščaš svojo funkcijo. Spominjam se časa Janševih vlad, ko smo morali biti ministri racionalni. Obiski so morali biti kratki, pazili smo na cene kart. Ni se hodilo kamorkoli za karkoli. Ministri seveda dobijo skozi različne mednarodne forume, kroge in krožke ogromno vabil. Nekaj stvari je pomembnih, ogromno zelo nepomembnih.« Turk pa si želi, da bi bili ministri čim bolj prisotni v Bruslju, ker ima država čisto drugačen vpliv oz. naredi drugačen vtis, ali je na sestanku minister ali pride tja državni sekretar.«
Spominjam se časa Janševih vlad, ko smo morali biti ministri racionalni. Obiski so morali biti kratki, pazili smo na cene kart. Ni se hodilo kamorkoli za karkoli.
Zategniti pas oz. spremeniti prioritete
Kar se pa tiče poplav, misli, da bi vlada morala dati zgled, da je treba zategniti pas oz. spremeniti prioritete. Ne ve pa, če so potovanja tista točka, na kateri se da največ prihraniti. »Tisto, kar je čudno je, da obstajajo vsi mogoči razpisi za vse mogoče aktivnosti. Te stvari bi bilo treba natančno pogledati. Kaj ja in kaj ne. Zaradi poplav in tudi zaradi splošno slabe javnofinančne situacije. Še naprej pa se financirajo neke nevladne organizacije, ki so za faktor 100 večje od poti ministrice v New York. Ki se bodo kar izvršili, ker bo denar še kar tekel ven. Tukaj so pravi prihranki. V znanosti, kjer pa znanstveniki nekaj delajo in se dokazujejo v mednarodnem okolju, pa se bo rezalo. In to se mi ne zdi prav.«
Turk o imenih strank levosredinske vlade
»Levica ima primerno ime, je to kar je, je skrajna levica, brez pridevnikov in olepševanja. Za SD ne vem, če je to socialna demokracija evropskega tipa. Mislim, da ostajajo preveč zavezani dediščini prejšnjega sistema.
Za Gibanje Svoboda pa se mi zdi, da se je zgodilo to, kar je v Sloveniji precej pogosto navada. Namreč, če želiš nekoga prepričati, da nisi to, kar praviš da si, si nadeneš eno drugo ime. Skratka, v resnici kup stvari počnejo, ki so skregane s svobodo. Se zaganjajo v svobodo govora, gibanja, vožnje po cestah, gospodarske pobude ... Površen spremljevalec političnega dogajanja pač reče, »o ti so pa za svobodo«. A ravno nasprotno je.
Ni pa pri tej stranki videti, da bi imela kakšen izdelan politični program in kakšno ideologijo. Občutek je, da tisti, ki vedo, kaj hočejo, to hočejo bolj zaradi osebnih interesov. In ker nimajo izdelane filozofije, ji to prinašata drugi dve stranki, predvsem Levica je tukaj zelo spretna. Skoraj vedno se zgodi, kadar Golobu zmanjka štren in idej in kadar ne ve, kaj natančno bi povedal, mu pride prav ideološka parola, ki pride s skrajno leve strani. Za katero se bojim in marsikdo se v tej državi zaveda, da ne bo prinesla uspeha in blagostanja, gospodarske rasti, denarja, zaslužkov, protipoplavnih ukrepov ...«
Žiga Turk tudi o dogajanju na RTV-ju in začetku akademskega leta. Prisluhnite TUKAJ.