Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc
Mnogi so molili kleče. (foto: Rok Mihevc)
Mnogi so molili kleče. | (foto: Rok Mihevc)

Strah pred javno molitvijo?

Novice | 16.10.2023, 12:31 Marjana Debevec

Prva javna molitev rožnega venca na Kongresnem trgu je še pred samo izvedbo v javnosti naletela na veliko odzivov, sledili so številni komentarji. Veri nenaklonjeni mediji so pisali o vračanju v preteklost in ostro obsojali molitev, drugi pa poudarjali, da omenjeni napadi na kristjane kažejo na to, da delamo prav.

Nekatere medije je motilo, ker so bili na molitev vabljeni predvsem moški, češ da se s tem spodbuja neenakopravnost moških in žensk. S strani časnika Delo so Tiskovni urad Slovenske škofovske konference celo vprašali, ali ne gre pri tem za vzpon neokonservativnih gibanj v Evropi.

V odgovoru, ki ga je poslal tiskovni predstavnik Gabriel Kavčič, poudarjajo, da javno molitev Katoliške mladine podpirajo. »Javna molitev ne more biti sama po sebi sporna, nasprotno: tako v zgodovini kot dandanašnji so javne oblike izražanja vere bile in ostajajo povsem legitimne in običajne.

Tudi Ustava Republike Slovenije je v tem smislu jasna: 'Izpovedovanje vere in drugih opredelitev v zasebnem in javnem življenju je svobodno.'« (41. člen)

Škofje so tudi spomnili, da je bila molitev namenjena uspešnemu začetku študijskega leta, molili so za domovino, vero slovenske mladine, pa tudi za mir na Bližnjem vzhodu. »V tem smislu je vsakršno predvidevanje, da so preko javne molitve ogrožene človekove pravice, povsem brezpredmetno.

Javna molitev rožnega venca je v prvi vrsti priporočilo Bogu za omenjene dobre namene, zato pa za družbo blagodejna, vanjo ni nihče prisiljen, povabljeni pa smo prav vsi,« je pojasnil Kavčič.

Po mnenju škofov enakost spolov s tem tudi ni ogrožena, saj imamo vsak dan mnoge dogodke, ki jih različni organizatorji namenijo tej ali oni skupini.

Mi pa se skupaj z nekaterimi katoliškimi mediji sprašujemo, koga dejansko motijo moški, ki si upajo poklekniti pred Marijinim kipom in moliti. »Kako zelo prestrašen, reven in patetičen moraš biti sam v sebi, da te moti krščanska molitev na javnem kraju,« poudarja v komentarju Andreja Barat.

Gabriel Kavčič pa je zapisal: »Pomembno je, da javno pokleknemo pred sveto Mater Božjo in zmolimo rožni venec. Da se javno veselimo življenja. Da zmedeni javnosti, vsaj tistim, ki jih zanima, damo na voljo naše sporočilo, ki je sporočilo veselja.«

Novice
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...