"Veliko nas je tistih, ki smo splav obžalovale"
Novice | 08.10.2023, 05:10 Marjana Debevec
Povabil bi vas, da sklenemo zavezo molitve in sočutja za tiste, ki so v stiski in za tiste, ki se niso zmogli odločiti za življenje, je na včerajšnjem Pohodu za življenje zbrane povabil ljubljanski nadškof Stanislav Zore. Zbrali smo pričevanja nekaterih govorcev.
Veseli smo bili vsakega udeleženca, ki je s seboj prinesel nasmeh, dobro voljo in pogum, da želi s svojo prisotnostjo spremeniti svet na bolje ter pomagati nerojenim otrokom, njihovim očetom in mamam v stiski ter bolnim in ostarelim, je po včerajšnjem odlično uspelem Pohodu za življenje za naš radio dejala njegova koordinatorica Urša Cankar Soares.
»Hvala, da smo skupaj pričevali in smo skupaj glas tistih, ki nimajo glasu. Veliko lepih besed je bilo izrečenih. Upamo in molimo, da se bodo dotaknile prav tistih src, ki jih rabijo slišati.«
Med govorci je bil zdravnik Janez Rifel, ki je poudaril, da so zdravniki varuhi in zagovorniki življenja. »Med drugim v Hipokratovi prisegi piše, da ne bom nikoli nikomur, tudi ko bi me prosil, zapisal smrtne droge, ali ga z nasvetom napeljeval na tako misel. Prav tako ne bom nobeni ženski dal pripomočka za uničenje telesnega ploda.«
Ženevska deklaracija iz leta 1948 potrdi, da bo zdravnik spoštoval človeško življenje od spočetja naprej. Podobno je zapisano tudi v slovenskem zdravniškem kodeksu.
Pa vendar se življenje jemlje in to tistim najbolj ranljivim. Žrtve pa niso samo ti nerojeni otroci, ampak tudi njihove matere. »Čeprav se zanika, da se splav lahko obžaluje in se skriva ta dejstva, nas je ogromno žensk, tudi jaz, ki smo splav obžalovale,« je na včerajšnjem pohodu pričevala Janja Kolenc.
Njene besede je potrdil nadškof Zore, ki je povedal, da je po elektronski pošti dobil naslednjo prošnjo: »Prosite tudi za mojo sestro. Odkar je pobegnila od materinstva, trpi in nihče ji ne more pomagati.«
Da bi bilo tega trpljenja čim manj, mamicam in očetom po splavu pomaga Rahelin vinograd. »To so duhovne vaje, ki sprejemajo vse, ne glede na njihovo versko ali drugačno prepričanje. Vse, ki so ranjeni zaradi splava. Vse, ki nosijo to bolečino,« je povedala Katarina Nzobandora iz Zavoda Živim.
Na duhovne vaje pridejo starši splavljenih otrok, stari starši, bratje, sestre in tudi medicinsko osebje. »Sama sem dolga leta zbirala pogum, da sem kontaktirala pro-liferje, v tem primeru Zavod Živim. In naj nekaj povem: nihče me ni obsojal in nihče me ni nazival z morilko,« je še pričevala Janja. Ženske, ki se znajdejo v podobnih stiskah se lahko obrnejo na Rahelin vinograd.
Prve duhovne vaje Rahelin vinograd bodo že konec tega meseca.