VIDEO: "Pravica do življenja je prva pravica!" Nato incident.
Slovenija | 02.10.2023, 18:06 Marjana Debevec
Nosilci Pohoda za življenje so dopoldne na Kongresni trg prinesli zastavice v spomin na umrle Slovence v postopkih splava. Izrazili so tudi nasprotovanje uvedbi zakona o prostovoljnem končanju življenja. A že kmalu so bili priča incidentu in vandalizmu.
Na Kongresnem trgu v Ljubljani so člani Pohoda za življenje dopoldne pripravili dogodek tihega spomina na vse tiste otroke, ki so izgubili svoje življenje še preden so ugledali luč sveta. Teh otrok je na leto od tri do štiri tisoč. Zato so postavili 190 zastavic, ki simbolizirajo 190 šolskih razredov.
»Hudo nam je pogledati vse te zastavice. In dih obstane, ko se spomniš, koliko otrok na ta krivičen način izgubi svoje življenje zgolj pod pretvezo pravice. Pravica do življenja je prva pravica. Če nimaš življenja, nimaš nobene druge pravice. In nihče nima pravice vzeti življenja drugemu človeku. In mi vemo, da je v maminem trebuhu od trenutka spočetja nastane novo človeško bitje. To potrjuje vsa znanost,« je za naš radio poudarila koordinatorica Pohoda za življenje Urša Cankar Soares.
Od leta 1952 je bilo v Sloveniji v postopkih splava odvzeto življenje več kot 700.000 nerojenim otrokom. S tem je bila naša država po besedah Cankar Soares nasilno oropana številnih lepih obrazov in talentov, ki bi danes živeli v naši domovini.
Življenje vsakega otroka je dragoceno in ga je potrebno varovati. Vsak otrok ima pravico do rojstva, mame in očetje pa vso podporo države in družbe. Država pa ima dolžnost, da pomaga vsem materam v stiski, da bodo lahko zaščitile in rodile svoje otroke.
Ne moremo mirno gledati vseh teh tihih smrti, ki se dnevno dogajajo po naših mestih, zato smo se odločili, da bomo stopili iz tišine in se poklonili vsem tem ljudem. Niso pozabljeni, so zapisli pri Pohodu za življenje.
Na pravico vsakega otroka do življenja bodo opozorili na sobotnem Pohodu za življenje, kjer bodo dvignili tudi glas za vse starejše in bolne, ki jim z zakonom o prostovoljnem končanju življenja grozi medicinska zastrupitev. Začel se bo ob 9.30 na Prešernovem trgu v Ljubljani.
Je vandalizem lahko odgovor na dejstva?
»Ne moremo mirno gledati vseh teh tihih smrti, ki se dnevno dogajajo po naših mestih, zato smo se odločili, da bomo stopili iz tišine in se poklonili vsem tem ljudem. Niso pozabljeni!«
Tako so zapisali pri Pohodu za življenje, a zastavice, ki so jih simbolno postavili v parku na Kongresnem trgu so bile že kmalu žrtev vandalizma. Skupina deklet je zastavice trgala in na opozorilo organizatorjev, da imajo pravico, da izrazijo svoje mnenje, je eno izmed njih brez sramu odgovorilo: »Mi tudi!« Na opozorilo, da uničujejo stvari pa še hladno dodalo: »Saj jih ne uničujemo, saj jih lahko date nazaj, če ...«
Koordinatorica Pohoda za življenje Urša Cankar Soares je po incidentu povedala: »Kar nas najbolj boli, je ne to, da so poteptali našo pravico, da lahko svobodno izrazimo svoje mnenje, bolj kot to nam je težko, da ti nerojeni otroci tudi spomnina ne smejo imeti...«
Dodaja, da je bil z današnjim dogodkom v Sloveniji prvič organiziran javni izraz spomina na te umrle otroke. Kot so lahko opazili, so ga mimoidoči sprejemali spoštljivo, »dokler niso prišle te punce, ki so to grobo poteptale ... To je žalostno... Ti otroci torej ne morejo imeti spomina ...«
Urša Cankar Soares zato vabi k številčni udeležbi na Pohodu za življenje, kjer se bodo spomnili tudi teh otrok, ki so bili del naše družbe, »jim bomo dali vrednost in bomo njihov glas!«