Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Duhovnika in bogoslovec (foto: Rok Mihevc)
Duhovnika in bogoslovec | (foto: Rok Mihevc)

Premestitve in težnja po življenju duhovnikov v skupnosti

Utrip Cerkve v Sloveniji | 31.07.2023, 13:40 Marta Jerebič

Ste morda tudi vi v kateri od župnij, ki bodo čez nekaj dni dobile novega župnika? Kot vsako leto bodo tudi tokrat nekateri duhovniki v začetku avgusta spremenili svoja službena mesta. Izjema je Škofija Koper, kjer letos ne bo prišlo do menjav.

Kriteriji za premestitve

O tem, po kakšnem ključu se škofije odločajo za premestitve, smo se pogovarjali z generalnim vikarjem mariborske nadškofije Janezom Lesniko. Prvi kriterij je pastoralni načrt škofije. »V tem načrtu je glede na stanje duhovnikov in bogoslovcev predvideno, kakšna je lahko zasedenost in kako najboljše organizirati pastoralo po župnijah.«

Težnja po življenju duhovnikov v skupnosti

Zaradi pomanjkanja duhovnikov je že marsikatera župnija pod soupravo, en duhovnik ponekod tako upravlja kar 3 ali 4 župnije. Ob tem se pojavlja tudi težnja, da duhovniki želijo živeti v skupnosti. »Tak primer imamo konkretno v Slovenj Gradcu, kjer želijo duhovniki živeti v duhovniški skupnosti. Ta skupnost upravlja tudi župnije, ki jih je prej imel nek posamezni župnik.«

Sam proces načrtovanja premestitev se začne že več mesec prej, ko škof s pismom prosi duhovnike, ki čutijo, da bi spremenili svoje službeno mesto, da mu to sporočijo. »In potem pride v teh pomladanskih mesecih do usklajevanja in pogovorov, ponavadi kar v osebnih pogovorih med nadškofom in med duhovnikom, ki želi in predlaga premestitev, in se iščejo rešitve.«

Vsak duhovnik pride s svojimi darovi, to prispeva k bolj celostnemu oznanjevanju, pa tudi prilagajanje drug drugemu.

Napor za duhovnika in župnijsko skupnost

Premestitve so vsekakor napor za duhovnika kot tudi za skupnost, ki jo doleti takšna sprememba, kar je izziv za prilagajanje na obeh straneh. Zato pri škofih velja mnenje, da prestavitve ne smejo biti prepogoste: »Zopet pa ni prav, če je nekdo predolgo na župniji in odnosi postanejo preveč utečeni, vse postane enolično. Različni smo. Vsak duhovnik pride s svojimi darovi, to prispeva k bolj celostnemu oznanjevanju, pa tudi prilagajanje drug drugemu.«

Celotnemu pogovoru z generalnim vikarjem mariborske nadškofije Janezom Lesniko lahko prisluhnete tukaj.

Utrip Cerkve v Sloveniji
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...