Jože BartoljJože Bartolj
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Duhovnika in bogoslovec (foto: Rok Mihevc)
Duhovnika in bogoslovec | (foto: Rok Mihevc)

Premestitve in težnja po življenju duhovnikov v skupnosti

Utrip Cerkve v Sloveniji | 31.07.2023, 13:40 Marta Jerebič

Ste morda tudi vi v kateri od župnij, ki bodo čez nekaj dni dobile novega župnika? Kot vsako leto bodo tudi tokrat nekateri duhovniki v začetku avgusta spremenili svoja službena mesta. Izjema je Škofija Koper, kjer letos ne bo prišlo do menjav.

Kriteriji za premestitve

O tem, po kakšnem ključu se škofije odločajo za premestitve, smo se pogovarjali z generalnim vikarjem mariborske nadškofije Janezom Lesniko. Prvi kriterij je pastoralni načrt škofije. »V tem načrtu je glede na stanje duhovnikov in bogoslovcev predvideno, kakšna je lahko zasedenost in kako najboljše organizirati pastoralo po župnijah.«

Težnja po življenju duhovnikov v skupnosti

Zaradi pomanjkanja duhovnikov je že marsikatera župnija pod soupravo, en duhovnik ponekod tako upravlja kar 3 ali 4 župnije. Ob tem se pojavlja tudi težnja, da duhovniki želijo živeti v skupnosti. »Tak primer imamo konkretno v Slovenj Gradcu, kjer želijo duhovniki živeti v duhovniški skupnosti. Ta skupnost upravlja tudi župnije, ki jih je prej imel nek posamezni župnik.«

Sam proces načrtovanja premestitev se začne že več mesec prej, ko škof s pismom prosi duhovnike, ki čutijo, da bi spremenili svoje službeno mesto, da mu to sporočijo. »In potem pride v teh pomladanskih mesecih do usklajevanja in pogovorov, ponavadi kar v osebnih pogovorih med nadškofom in med duhovnikom, ki želi in predlaga premestitev, in se iščejo rešitve.«

Vsak duhovnik pride s svojimi darovi, to prispeva k bolj celostnemu oznanjevanju, pa tudi prilagajanje drug drugemu.

Napor za duhovnika in župnijsko skupnost

Premestitve so vsekakor napor za duhovnika kot tudi za skupnost, ki jo doleti takšna sprememba, kar je izziv za prilagajanje na obeh straneh. Zato pri škofih velja mnenje, da prestavitve ne smejo biti prepogoste: »Zopet pa ni prav, če je nekdo predolgo na župniji in odnosi postanejo preveč utečeni, vse postane enolično. Različni smo. Vsak duhovnik pride s svojimi darovi, to prispeva k bolj celostnemu oznanjevanju, pa tudi prilagajanje drug drugemu.«

Celotnemu pogovoru z generalnim vikarjem mariborske nadškofije Janezom Lesniko lahko prisluhnete tukaj.

Utrip Cerkve v Sloveniji
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...