Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
dr. Aleš Maver (foto: Primož Lavre / Reporter)
dr. Aleš Maver | (foto: Primož Lavre / Reporter)

Izsiljeni odstop ministra je dokaz, da se ideološki pohod nadaljuje

| 11.07.2023, 14:06 Alen Salihović

Premier Robert Golob je državni zbor obvestil, da bo po odstopu Danijela Bešiča Loredana z mesta ministra za zdravje to funkcijo začasno opravljal sam. Poslanci se bodo z menjavo na vrhu zdravstvenega resorja predvidoma seznanil v četrtek na izredni seji. Golob bo tako četrti predsednik vlade, ki bo začasno prevzel vodenje zdravstvenega resorja. Pred njim so to vlogo po odstopih takratnih ministrov za zdravje začasno opravljali še premierji Alenka Bratušek, Marjan Šarec in Janez Janša. O odhodu ministra in razmerah v koaliciji smo se v včerajšnji oddaji »Spoznanje več, predsodek manj« pogovarjali s profesorjem dr. Alešem Mavrom.

Ni presenečenje, da je minister Bešič Loredan moral oditi, saj je bil šibak člen sedanje koalicije. Je pa neprijetno, če se razhajajo mnenja o zdravstvenem sistemu med člani vlade in edinim članom vlade, ki se nam zdravstveni sistem res spozna. »V tem primeru je vendarle treba reči, da Bešič Loredan v prvi vrsti ni odšel zaradi pritiska opozicije, ampak očitno zaradi tega, ker se nadaljuje pohod sedanje vlade ali pa njenega dela, ki ga ne moremo ocenjevati drugače kot neki ideološki pohod. Videli smo ta pohod zlasti od začetka leta, stopnjeval pa se je v mesecu maju in treba je reči, da znotraj ideoloških predstav vsaj tistega dela vlade, ki je najbolj ideološko motiviran, ima pojem javno zdravstvo neko posebno, skoraj sakralno vrednost. Gre za zelo ozko razumevanje javnega zdravstva, to je predvsem zdravstvo v katerem ne smejo zasebniki in koncesionarji na koncu igrati nobene vloge.«

Bešič Loredan ni bil idealen minister in se s kakšnimi velikimi uspehi ne more pohvalili: »Vendar na koncu se mi zdi, da vendarle odhaja iz vprašljivih razlogov, ki ne obetajo, da bi se zdravstveni sistem ali pa da bi se čakalne vrste, ki so ključni problem za državljane v naslednjih tednih in mesecih skrajšale.«

Po besedah Mavra je zanimivo tudi to, da je Bešič Loredan, tako kot tudi Urška Klakočar Zupančič, pri sedanjem predsedniku vlade uspel zgolj zato, ker je bil jasno proti vladi Janeza Janše. Bešič Loredan je po besedah sogovornika tako kot nekdanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar moral oditi, ker je bil premalo radikalen.

Maver je v oddaji spregovoril tudi o protestih v Franciji ter na Švedskem in o vojni v Ukrajini.

V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče) V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče)

Da ne bodo mehanični duhovniki

Praznik brezmadežnega spočetja Device Marije je vsako leto posebej slovesen tudi za bogoslovce. Ta dan je poleg seveda glavnih Gospodovih praznikov zanje največji praznik, na katerega bogoslovci ...

Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si) Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si)

Naložbeno zlato kupite in ga prejmete kar po pošti

Zlato je od nekdaj veljalo kot dobra naložba, kot nekaj, kar se obnese v vihravih časih. V Svetovalnici smo predstavili varčevanje v to cenjeno kovino. Naš sogovornik je bil direktor podjetja s ...

Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc) Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc)

Yala, yala! Gremo, fantje in dekleta!

Vsakdo bi moral malo po svetu. Tako bo spoznal, da rek, ki ga poznamo Slovenci Povsod je lepo, a doma je najlepše, res drži. Tako je v Kolokviju razmišljala nekdanja stevardesa Lucija Vrankar. Z ...