Kakšni so izzivi omejevanja svobode izražanja ter kulture dialoga?
Pogovor o | 06.07.2023, 10:11 Rok Mihevc
V tokratni oddaji Pogovor o smo osvetlili pomen kulture dialoga in problematiko sovražnega govora. V organizaciji Državnega sveta Republike Slovenije in Sindikata obrti in podjetništva Slovenije kot pobudnika se je sredi junija odvil posvet z naslovom Pravni, moralni in psihološki izzivi omejevanja svobode izražanja ter kultura dialoga. Njegov namen je bil osvetliti pravni vidik problematike urejanja področja sovražnega govora in na drugi strani omejevanja svobode izražanja.
Vabilo tudi Radiu Ognjišče
Pobudnik posveta je bil Sindikat obrti in podjetništva, ki je najstarejša organizacija delavcev gospodarstva in že več kot 70 let soustvarja strokovne vsebine, ki prispevajo k strpnemu sobivanju v družbi in spodbujajo razreševanje sporov s pomočjo dialoga. Na strokovno konferenco so povabili tudi Radio Ognjišče, saj da se, kot so zapisali, zaveda pomena obravnave etičnih in moralnih vprašanj, odnosov med ljudmi ter pomena človekovega dostojanstva. V razpravi je sodeloval naš odgovorni urednik Tadej Sadar.
Številni sogovorniki
Na posvetu so s prispevki nastopili prof. dr. Roman Globokar iz Teološke fakultete Univerze v Ljubljani, Jerneja Turin iz Urada Varuha človekovih pravic, prof. dr. Miha Šepec iz Pravne fakultete Maribor, Ana Čermelj, dipl. pravnica, generalna sekretarka Sindikata obrti in podjetništva ter dr. Barbara Horvat Rauter iz Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Soča. Udeležbo na posvetu je opravičila predsednica Strateškega sveta za preprečevanje sovražnega govora Nika Kovač. Pozdravni nagovor je imel predsednik Državnega sveta Marko Lotrič.