Tretji svetovni dan starih staršev: Kaj lahko vnuki in stari starši drug drugemu ponudijo?
Novice | 23.07.2023, 00:10 Marjana Debevec
Praznujemo tretji svetovni dan starih staršev in ostarelih. Tokrat poteka pod geslom »Njegovo usmiljenje traja iz roda v rod«. Sveti oče v sporočilu udeležence Svetovnega mladih v Lizboni vabi, naj pred odhodom na srečanje obiščejo stare starše ali koga izmed ostarelih, ki je sam. Ostarele pa vabi, naj za mlade molijo.
Papež nas ob današnjem dnevu, kot tudi sicer pogosto dela, vabi k razmišljanju o odnosu med mladimi in ostarelimi. Božji načrt ljubezni po njegovih besedah zajema preteklost, sedanjost in prihodnost ter zaobjema in povezuje generacije.
Po besedah antropologa dr. Jožeta Ramovša se že v naravi vidi, da biološka genetika preskakuje eno generacijo. To pomeni, da se pri vnukih pojavijo tiste lastnosti, ki so bile pri starih starših. Tudi zato je ta vez tako zelo pomembna.
»Eni in drugi imajo nekaj, kar lahko dajejo drugemu, ker drugi to nujno potrebuje. In od drugega prejemajo to, kar sami nujno potrebujejo.«
Po Ramovševih besedah gre pri tem zlasti za tri stvari in sicer čas, čustva in izkušnje. »Stari starši imamo po upokojitvi na voljo ves svoj čas. Majhen otrok potrebuje veliko časa. Tega mu lahko stari starši damo.«
Let us not forget our #GrandparentsAndElderly, for so often we have been lifted up, felt loved and been healed within, all thanks to their care. Let us grow together; let us strive forward together. The Lord will bless our journey!https://t.co/pIVG6Dgv7T
— Pope Francis (@Pontifex) July 23, 2023
Na starost lahko dozorijo čustva in takrat človek dobiva večja notranjo doživljajsko stabilnost, globlje zaupanje v življenje.
»Otrok potrebuje stabilna, trdna tla; ne samo, da bo shodil, ampak tudi simbolično, da se bo ukoreninil in počutil sprejetega na svetu. Doživljajsko stabilnost starejših in zaupanje potrebuje čedalje bolj: v puberteti bolj kakor malček, ob vstopanju v lastno družino in službo še bolj.«
V starosti pa lahko tudi uglasimo in dopolnimo vse svoje izkušnje. »Če človek kdaj integrira vse v eno celoto: da je imela preteklost svoj smisel – z dobrim in hudim, da se vse počasi harmonizira, uglašuje in dopolnjuje v eno celoto, to doživljamo v starosti«, še poudarja dr. Ramovš in dodaja, da vse to vnuk čuti in srka vase.
Star človek pa ob tem predajanju svojih izkušenj doživlja njihov smisel.