Kaj vse je v igri?
Slovenija | 07.06.2023, 13:09 Marta Jerebič
Mednarodni in slovenski strokovnjaki z različnih področij danes na Teološki fakulteti v Ljubljani osvetljujejo vidike zdravniške pomoči pri samomoru in evtanazije ter družbene in etične dileme, ki se odpirajo ob tem. Podrobno so predstavili izkušnje iz sosednje Avstrije, ki je lansko leto uvedla zakon o zdravniški pomoči pri samomoru.
Znanstveno konferenco z naslovom Človekovo dostojanstvo in prostovoljno končanje življenja sta pripravila Inštitut za bioetiko Teološke fakultete v Ljubljani in Združenje bioetikov Srednje Evrope. Predstojnik omenjenega inštituta dr. Roman Globokar je za naš radio izpostavil primer Avstrije, ki je zakon o zdravniški pomoči pri samomoru uvedla lani. »V lanskem letu je tako možnost v Avstriji izrabilo 23 oseb. To, kar se pa dogaja bolj na široko, pa je, da se spreminja pravzaprav celoten pogled na trpljenje in umiranje. Zakon pravzaprav uvaja drugačen pogled na človeško življenje in tudi na smisel trpljenja in smrti.«
Poleg teologov na posvetu sodelujejo tudi zdravniki in pravniki. »Želimo prispevati k širši razpravi v družbi zato, da bi se bolj zavedali, kako korenite spremembe prinaša uveljavitev take zakonodaje,« je še dodal dr. Globokar.
Dr. Matjaž Zwitter z mariborske medicinske fakultete je med drugim navedel naslednji primer: »Nekdo, ki se bori s hudo boleznijo in ga danes imamo za pogumnega, spoštovanja vrednega, ker se bori z boleznijo, bo čez čas morda veljal za sebičnega, ker se noče umakniti, ker ne vidi, koliko njegovo vzdrževanje življenja stane, koliko obremeni zdravstveni sistem in svojce. To so ti tihi pritiski na vse ostale. Tako da ne gre samo za te prosilce za evtanazijo. Gre za to, da se ta atmosfera širi na vse kronične bolnike, invalide in starostnike.«
Prispevke s konference boste v prihodnjih dneh slišali v naših informativnih in drugih oddajah. Tematiki bo namenjena tudi današnja oddaja Pogovor o.