Blaž LesnikBlaž Lesnik
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Vojna v Ukrajini: Ruske sile z ognjem ne prizanašajo civilistom (foto: Telegram)
Vojna v Ukrajini: Ruske sile z ognjem ne prizanašajo civilistom | (foto: Telegram)

Fink, Ferfila in Tomšič o vojni v Ukrajini

Pogovor o | 26.05.2023, 15:27 Andrej Šinko

Vojna v Ukrajini je terjala na tisoče življenj, milijone razseljenih in uničeno infrastrukturo. Konflikt je pomembno vplival na evropsko soseščino, ki je soočena z zaostrenimi varnostnimi razmerami in vsesplošno rastjo cen. Ob tem skrbi zlasti dejstvo, da lahko vojna traja še leta.

V luči prizadevanj za končanje konflikta v Ukrajini se omenja potrebo po krepitvi diplomatskih prizadevanj. Pobud je kar nekaj, vendar se zdi, da sprti strani še nista na točki, ki bi lahko sprožila omenjeni proces. »Ko bosta obe vojskujoči se strani soglasni v smislu, da to se nam pa morda splača, poskusimo. Če ne bo uspelo pa se bomo borili naprej, bo prišlo do pogajanj,« pravi politolog in pravnik na področju mednarodnih odnosov dr. Andrej Fink.

V mednarodni skupnosti se pričakuje sodni pregon Vladimirja Putina in drugih odgovornih za agresijo, zlasti zaradi številnih civilnih žrtev in načrtnih motenj pri oskrbi z vodo in elektriko. »Te možnosti ne vidim. Je zelo pomembno, da je do te tiralice prišlo, ampak bolj simbolno, kot da bi bilo to dejansko uresničljivo,« pravi Fink in dodaja, da se bo to morda lahko izkoristilo v fazi pogajanj, ki bi lahko pozneje pripeljala do miru.

Za zdaj tudi ni pričakovati, da bi se Putinu uprli Rusi, meni politični analitik in sociolog dr. Matevž Tomšič, saj večina še vedno podpira njegov režim, številni tudi vojaško posredovanje. »Lahko razpravljamo o tem, če je to zaradi režimske propagande, ali zaradi indoktrinacije, ker imajo oprane možgane, po domače povedano. To ni bistveno. So pa tisti, ki so mislili, da bo zdaj s tem dogajanjem v Rusiji prišlo do nekega širšega revolta in da se bo prosvetljeni del družbe uprl Putinovemu režimu, so bili nekoliko naivni.«

Trajni mir v Ukrajini se zdi zelo oddaljen tudi političnemu analitiku dr. Bogomilu Ferfili, ki meni, da bomo v prihodnosti priče nekemu zamrznjenemu konfliktu. »Rusija bo zadržala zasedeno ozemlje, tako kot ga je zadržala v Gruziji in tako kot ga je zadržala v Moldaviji, kjer je sicer v Pridnestrski republiki nekoliko drugačna situacija, saj so se Ukrajinci in Rusi združili nasproti Moldaviji.«

Čeprav vojna še zdaleč ni končana, pa se v zvezi z Ukrajino že veliko govori tudi o povojni obnovi. Ferfila ocenjuje, da se bo našlo več sto milijard dolarjev, ki so za to potrebni, a po besedah dr. Tomšiča bo za vračanje v normalnost ključna enotnost, ki se je pojavila ob ruski agresiji. »Mora priti do neke rešitve, ki bo strmela k integraciji vseh delov ukrajinske družbe, ki bi lahko participirali pri oblasti. Problematično bi bilo, če bi en del prevladal nad drugim.«

Ferfila dodaja, da bo za mir v Evropi na dolgi rok nujno: »Uskladiti ruske, ameriške in evropske interese v skladno in delujočo celoto.« Se pa pri tem pojavlja vprašanje, kakšen izziv za Evropsko unijo in ZDA, bo takrat predstavljala Kitajska.

Pogovor o
Poslovilna sveta maša škofa Petra Štumpfa (photo: Radio Vatikan) Poslovilna sveta maša škofa Petra Štumpfa (photo: Radio Vatikan)

Slovo škofa Petra Štumpfa od murskosoboške škofije

V murskosoboški stolni cerkvi svetega Nikolaja so se z zahvalno sveto mašo poslovili od škofa Petra Štumpfa, ki bo po petnajstih letih vodenja tamkajšnje škofije konec tega tedna prevzel vajeti ...

Grafične enote rabe kmetijskih zemljišč (photo: MKGP) Grafične enote rabe kmetijskih zemljišč (photo: MKGP)

RKG bo v februarju zaprt. Kaj to pomeni za kmete?

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča vse kmete in druge uporabnike aplikacije za vodenje Registra kmetijskih gospodarstev, da ta v mesecu februarju ne bo dostopen. V tem času ...