»Spremembe ustave se morajo pisati s tresočo roko.«
Spoznanje več | 03.05.2023, 07:41 Rok Mihevc
Spremembe ustave se morajo pisati s tresočo roko, je o predlogih, ki so jih napovedale tri stranke, za naš radio dejal profesor za ustavno pravo dr. Jernej Letnar Černič. Sam bi si vzel več časa za premislek.
Posamičnih interpelacij ministrov nič več
Stranke Nova Slovenija, Gibanje Svoboda in Socialni demokrati so v začetku aprila vložile predlog sprememb ustave, ki se nanaša na imenovanje vlade in imenovanje sodnikov. Predlagajo, da v državnem zboru ne bi več odločali o mandatarju in o ministrski ekipi, prav tako ne bi imeli več posamičnih interpelacij o delu ministrov, ampak le o delu vlade nasploh.
Srednja pot?
Dr. Letnar Černič meni, da bi s tem hitreje prišli do vlade, ta bi bila bolj stabilna, a hkrati opozarja, da državni zbor ne bi imel več izrazitih nadzornih mehanizmov za uveljavljanje nadzora nad izvršilno upravno mejo oblasti. »Verjetno bi bilo dobro najti neko srednjo pot, poenostaviti oblikovanje vlade, da bi glasovali o mandatarju, potem bi on sam imel proste roke izbrati ministrice in ministre, potem pa bi bilo treba razmisliti, da se pusti v veljavi še ta institut interpelacije, ker je to pomembno orožje, ki ga ima zakonodajna veja oblasti, predvsem opozicija.«
... predlagajo spremembe številnih členov ustave, kot da bi bila ustava nek »toaletni papir«, vendar je treba s tresočo roko pisati te spremembe in res premisliti, ker je to vendarle naša temeljna družbena pogodba ...
Kot da bi bila ustava nek toaletni papir
Sam bi si vzel več časa za premislek o teh zadevah. »Tudi te zadnje spremembe, če jih pogledate, predlagatelji predlagajo spremembe številnih členov ustave, kot da bi bila ustava nek »toaletni papir«, vendar je treba s tresočo roko pisati te spremembe in res premisliti, ker je to vendarle naša temeljna družbena pogodba in z lahkoto spreminjati ustavo pa vendarle ne gre.«
Predlogi na horuk
Spremembe pri imenovanju sodnikov pa predvidevajo, da bi poslancev vzeli možnost izvolitve sodnikov. Tu Letnar Černič meni, da gre predlog v napačno smer, ker načenja načelo delitve oblasti. »Tako da jaz ne vidim potrebe po tej spremembi. Gre za eno orožje nadzora zakonodajne veje oblasti nad sodno vejo oblasti. Se bojim, da če bo bomo prišli do teh sprememb, bomo bližje načelu enotnosti oblasti. Mislim, da so ti predlogi na horuk, brez premisleka.«
S profesorjem dr. Jernejem Letnarjem Černičem smo v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj« govorili tudi o umetni inteligenci, izločanju ustavnih sodnikov pri odločanju o noveli zakona o RTV, sovražnem govoru in evtanaziji. Prisluhnite mu v avdio arhivu.