Pa je kdo od novinarjev protestiral tudi proti cenzuri Možine?
Slovenija | 03.05.2023, 18:00 Marta Jerebič
Razmere za novinarstvo so zadovoljive v manj kot tretjini držav, panogo pa vse bolj spodkopava industrija lažnih novic. Na to ob svetovnem dnevu svobode medijev opozarja organizacija Novinarji brez meja. Na lestvici medijske svobode, ki jo objavlja vsako leto, je Slovenija od lani napredovala za štiri mesta. S tem se je iz kategorije problematičnih držav znova uvrstila med države z zadovoljivim položajem za novinarstvo.
O cenzuri na RTV
Organizacija Novinarji brez meja med drugim v svojem poročilu za Slovenijo opozarja tudi na to, da novinarji RTV Slovenija še vedno stavkajo in protestirajo proti vpletanju v uredniške odločitve. Pa je kdo od teh novinarskih kolegov protestiral tudi proti cenzuri oziroma ne objavi prispevka Jožeta Možine o dnevu boja proti okupatorju v osrednjem Dnevniku?
»Seveda ne. Oglasili so se pač številni gledalci, ki so vedeli, ker sem najavil, da ta prispevek bo, in ga ni bilo. Ravno to je problem. Naši skrajno levo usmerjeni kolegi govorijo, kakšen pogrom se dogaja na RTV, kaj je na vse narobe. V resnici so pa vsi primeri cenzure s strani levih urednikov do nas, ki nismo levo usmerjeni oziroma imamo vrednote, ki so bliže slovenski pomladi.«
V resnici so pa vsi primeri cenzure s strani levih urednikov do nas, ki nismo levo usmerjeni oziroma imamo vrednote, ki so bliže slovenski pomladi.
Razloga za zamenjavo poklica: cenzura in politično vmešavanje
Glede na povedano, je verjetno s tega vidika treba brati tudi anketo o delovnih pogojih novinarjev, ki jo je Sindikat novinarjev Slovenije lani poleti opravil skupaj z raziskovalnim centrom na FDV. Med anketiranimi jih skoraj polovica glavni vir dohodka ustvari z delom na RTV-ju. Med tistimi, ki razmišljajo o zamenjavi poklica, jih kar 77 odstotkov kot razlog navaja cenzuro in politično vmešavanje. O karierni preusmeritvi sicer razmišlja kar 85 odstotkov od skoraj 300 sodelujočih v anketi. Največje nezadovoljstvo nad delovnimi pogoji čutijo pri sistemu vrednotenja delovnih mest, možnostih napredovanja in obsegu dela.
»Mislim, da so delovni pogoji zelo različni in tudi plače so zelo, zelo različne. Problem je pa v tem, ker novinarstvo ni zaščiteno z neko zbornico, kot so nekateri drugi resni poklici, ko je novinar lahko skoraj vsak, tudi brez izobrazbe. In mi vemo, da predvsem na teh levih medijih, ki so najbolj napadalni, so pogosto tudi uredniki, tudi vodilni ljudje brez izobrazbe ali s srednješolsko izobrazbo.«
Celotnemu pogovoru z dr. Jožetom Možino lahko prisluhnete tukaj. Vprašali smo ga tudi o umetni inteligenci in novinarstvu.