Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
dr. Ernest Petrič (foto: STA)
dr. Ernest Petrič | (foto: STA)

Dr. Ernest Petrič: Vse skupaj je prehitro in premalo domišljeno

Spoznanje več | 11.04.2023, 15:20 Tanja Dominko

Premier Robert Golob je v velikonočni poslanici med drugim napovedal vztrajanje pri reformah. Vlada je začela prenovo zdravstvenega sistema, plačnega sistema v javnem sektorju in s pripravo izhodišč za prenovo davčnega sistema, za vse to je doslej zmanjkovalo poguma, meni premier. A javnost pričakuje predvsem dobre in premišljene dobre rešitve. O tem je spregovoril tudi gost v oddaji Spoznanje več, predsodek manj dr. Ernest Petrič.

Nekdanji ustavni sodnik, ki je služboval tudi kot državni sekretar, svetovalec predsednika države in svetovalec predsednikom drugih držav, dr. Ernest Petrič, nad doslej znanimi načrti vlade ni navdušen. Meni, da gre za posledico dela »neizkušenih ljudi na položajih.

Razglasiti, da se bo vse spremenilo, v kratkem času postavilo na glavo, to je bilo prehitro. Tega ne pripisujem slabim namenom, ampak prav gotovo pa neizkušenosti, nerazumevanju, kako neka država funkcionira.«

Osnovno pravilo pri reformnih načrtih je po mnenju dr. Petriča naslednje: »Tisto je treba spremeniti, kar je res problematično, pa še to z globokim premislekom in upoštevaje vpliv na druge podsisteme. Mi pa smo razglasili še in še reform, nekatere urgentne, druge manj, nekatere domišljene, nekatere zelo malo domišljene. Zato smo zdaj na tem, da se lahko zgodba zelo zaplete in da bo učinek nestabilnost, nejasnost, zmeda ...«

Premier Golob je vseeno optimist, pravi, da imajo imamo znanje, modrost in razumevanje in imamo energijo, da lahko vztrajajo. Samo odprt in jasen dialog nas bo pripeljal do premišljenih in delujočih rešitev, ki jih bomo po njegovih besedah sprejeli z najširšim možnim soglasjem. Kakšnega soglasja si želi dr. Petrič na področju zdravstvene reforme?

»Treba je pogledati naokrog in skušati v našem zdravstvenem sistemu odpraviti pomanjkljivosti, ki preprečujejo, da bi imeli ljudje dostop do kakovostnega zdravstva. Človeka ne zanima, ali je dobil storitev v UKC-ju, pri koncesionarju, v zdravstvenem domu, pač pa da jo je dobil takrat, ko jo potrebuje. Ker za to tudi plačuje.«

Sam osebno bi si želel, da bi sam sistem spodbujal vse zaposlene v zdravstvu, da bi delali več.

Spoznanje več
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...