Nataša LičenNataša Ličen
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Pirhi (foto: Jožica Tonin)
Pirhi | (foto: Jožica Tonin)

Katere velikonočne šege in navade so vpisane v register nesnovne kulturne dediščine?

| 08.04.2023, 08:00 Alen Salihović

Velika noč, največji krščanski praznik, ko kristjani praznujemo Jezusovo vstajenje od mrtvih, je tudi čas, ki ga spremlja veliko šeg in navad. V registru nesnovne kulturne dediščine Slovenije najdemo kar enajst z veliko nočjo povezanih zadev, če pa prištejemo še cvetno nedeljo je teh 15.

Podrobno jih je za naš radio predstavila dr. Nena Židov, kustodinja za družbeno kulturo v Slovenskem etnografskem muzeju, o tem, kaj sploh je Register nesnovne dediščine pa je za naš radio predstavila mag. Anja Jerin, kustodinja za nesnovno kulturno dediščino v Slovenskem etnografskem muzeju.

Bogastvo velikonočne nesnovne kulturne dediščine Slovenije, znanj, praks in veščin, ki so kot enote vpisane v Register nesnovne kulturne dediščine: 

1. Izdelovanje ljubenskih potic
2. Izdelovanje cvetnonedeljskih butar
3. Izdelovanje ljubljanskih butar
4. Škofjeloški pasijon
5. Belokranjske pisanice
6. Izdelovanje prekmurskih remenk
7. Peka velikonočnih oblatov
8. Pritrkavanje
9. Streljanje z možnarji
10. Velikonočne igre s pirhi
11. Vuzemski plesi in igre v Metliki

Vir: Etnografski muzej Slovenije

Škofa Peter Štumpf in Janez Kozinc (photo: Tatjana Splichal, Tamino Petelinšek) Škofa Peter Štumpf in Janez Kozinc (photo: Tatjana Splichal, Tamino Petelinšek)

Prav je, da pridejo sveže moči in novi pogledi

Bogu hvala, dragi sobrat, novoimenovani škof Janez in dobrodošel v Murski Soboti. Vsi smo te zelo veseli in Bogu hvaležni za to, da te je izbral in za tvoj pogum, da si sprejel. To so prve besede ...