"Tam bi skupaj morala sedeti Nika Kovač in Branko Grims."
Slovenija | 22.03.2023, 14:45 Tanja Dominko
Medtem ko vlado v tem mandatu čaka veliko izzivov, tudi sama si je zastavila celo vrsto reform, kot gobe po dežju nastajajo tudi strateški sveti za posamezna področja. Doslej smo dobili že strateški svet za zdravstvo, strateški svet za prehrano, strateški svet za preprečevanje sovražnega govora, pa tudi strateški svet za makroekonomske zadeve.
Za zdravstvo, za prehrano, proti sovražnemu govoru
Najprej smo dobili strateški svet za zdravstvo, ki ga vodi dr. Erik Brecelj in ki naj bi pomagal razrešiti težave v zdravstvenem sistemu. Nato je bil ustanovljen strateški svet za prehrano, katerega ključna naloga bo pripraviti predloge ukrepov za cenovno dostopno, varno in kakovostno hrano, ki bo čim manj škodljivo vplivala na zdravje ljudi, okolje in podnebje.
Enobarvni strateški sveti
Tako ta svet kot tudi svet za preprečevanje sovražnega govora sta po mnenju teologa dr. Ivana Štuheca problematična. »Zato, ker so tako enobarvne, so neverodostojne, nekredibilne. Npr., zakaj se ni takoj ustanovil strateški svet, ki bi obvaroval Ljubljano pred nevarnostjo, da bi se pitna voda onesnažila ob eventualni nesreči. To je za Ljubljano kar pomembna stvar, ampak nihče ni še naredil strateški svet, na katerega bi npr. postavil Aleša Primca."
V ozadju je ideologija levice
Na splošno pa o sestavljanju strateških svetov dr. Štuhec meni, da po eni strani mešajo meglo, po drugi pa »preko teh strateških svetov prihaja do oblasti t.i. civilna družba. V ozadju je seveda ideologija levice, ki poskuša mimo običajnih demokratičnih poti, kot so volitve, priti na oblast. Če bi ta strateški svet, ki je bil ustanovljen za kontroliranje govora, bil sestavljen tako, da bi Nika Kovač in Branko Grims sedela skupaj v tem strateškem svetu, potem bi bil verodostojen, ker sta bila javno najbolj izpostavljena, ko naj bi bila napadena. Zdaj pa vidimo, da temu ni tako. Strateški sveti se sestavljajo iz članov civilne družbe, ki so bili v glavnem vsi vključeni v kolesarske proteste pod prejšnjo vlado.«
Strateški sveti se sestavljajo iz članov civilne družbe, ki so bili v glavnem vsi vključeni v kolesarske proteste pod prejšnjo vlado.
Formacija volilnega telesa
Štuhec tako sklene, da je v ozadju »da se bolj ali manj ustvarja neko javno mnenje, preko katerega se formira volilno telo in se ga pripravlja na ta način tudi za bodoče volitve. To so vse prefinjene strategije t.i. nove levice.«
Burger: Vloga svetov je lahko pozitivna
Po drugi strani pa strateški svet za makroekonomska vprašanja vendarle je na mestu, meni Štuhec. Ekonomist dr. Anže Burger pa dodaja. »Vloga je lahko pozitivna, namreč to je lahko organ, kjer lahko določeni neodvisni strokovnjaki izven politike in stroke podajo svoje mnenje in stališča oblikovalcem ekonomskih politik, ki niso obremenjeni parcialnimi interesi.« Ta svet bo imel vpliv tudi na davčno reformo, zato še zdaleč ni nepomembno, kakšno mnenje bo oblikoval.