Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Škof Andrej Saje s papežem Frančiškom (foto: osebni arhiv)
Škof Andrej Saje s papežem Frančiškom | (foto: osebni arhiv)

Saje v čestitki papežu: Nov slog in drugačni poudarki

Papež in Sveti sedež | 13.03.2023, 10:53 Marjana Debevec

Predsednik Slovenske škofovske konference škof Andrej Saje se je ob 10. obletnici papeževanja Frančiška v čestitki zahvalil za njegovo učenje in za zgled služenja Cerkvi, s katerim vsak dan pričuje ter za številne dejavne geste človeškega bratstva in bližine.

Očetovska ljubezen in pozornost

»V Cerkvi na Slovenskem smo papežu hvaležni za vse, kar je storil za našo Cerkev, predvsem, da nas spremlja z očetovsko ljubeznijo in pozornostjo. Papež Frančišek je prinesel nov slog komunikacije in vzpostavil tudi drugačne poudarke v katoliškem nauku, predvsem pomen Božjega usmiljenja za življenje vernikov, potem vloga Svetega duha za delovanje katoliške skupnosti, pripadnost Katoliški cerkvi tudi oddaljenih vernikov ter pomen poslušanja. Ta vidik je še posebej izpostavljen v procesu sinode za Cerkev, kjer, pravi papež Frančišek, poslušamo drug drugega in skupaj poslušamo Svetega Duha in tako razločujemo, kam nas vodi v življenju.«

Novi poudarki in papeževa vizija

»Katoliški nauk je ostal nespremenjen in gre za kontiuniteto s predhodniki. Gre pa za nove poudarke, da bi sedanja krščanska skupnost bolj razumela svojo poslanstvo in kako naj živi svojo vero v skladu s poslanstvom, ki ga je Gospod zaupal vsakemu posamezniku. Papeževa vizija Cerkve je skupnost vernikov, ki išče Božje usmiljenje, ki oznanja Kristusov evangelij, posluša Svetega Duha. Spremenil je tudi slog vladanja, njegovo komuniciranje je bolj neposredno, rimsko kurijo pa je približal krajevnih Cerkvam, torej škofom in škofovskim konferencam.«

Papež Frančišek je prinesel nov slog komunikacije in vzpostavil tudi drugačne poudarke v katoliškem nauku, predvsem pomen Božjega usmiljenja za življenje vernikov, potem vloga Svetega duha za delovanje katoliške skupnosti, pripadnost Katoliški cerkvi tudi oddaljenih vernikov ter pomen poslušanja.

Molitev za papeža in Cerkev

»Vabim vas, da se združimo v molitvi za papeža Frančiška, pa tudi v molitvi za Cerkev, za sinodalni proces, da bi tudi v Cerkvi na Slovenskem prepoznali znamenja časa, odkrivali, kako nas Božji duh nagovarja, da bi okrepili vero, sodelovali in živeli evangelij v naših medsebojnih odnosih.«

Voščila predstavnikov drugih Cerkva in velikih verstev

Papežu so voščila poslali tudi predstavniki drugih Cerkva in velikih verstev. Veliki imam univerze Al Azhar Al Tayyeb se mu je zahvalil, ker si tako močno prizadeva za dialog, mir in bratstvo. Rabin rimske judovske skupnosti Riccardo di Segni je dejal, da je sveti oče prijatelj Judov. Pravoslavni ekumenski patriarh Bartolomej I. se veseli skupne poti, ki jo je prehodil s papežem Frančiškom. Posebej je izpostavil njuno skupno ljubezen do Kristusa v vseh trpečih. Anglikanski primas nadškof Justin Welby pa je poudaril, da zna sveti oče pogledati v srce človeku in omehčati še tako trda srca

Papež in Sveti sedež
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...