Ko ministrica uporabi izraz "naj ne bi imel" ...
Spoznanje več | 25.02.2023, 12:00 Tanja Dominko
V tem tednu je bila v ospredju odločitev ustavnega sodišča o začasnem zadržanju novele zakona o RTV Slovenija. Toda ker je sodišče zadržalo le del zakona, se je svet RTV, ki ga predvideva novi zakon, vseeno konstituiral. Kaj se torej dogaja z zavodom v tem času in kaj se obeta v prihodnje, je za zdaj neznanka.
Ni pravne podlage
Ustavno sodišče se je odločilo zadržati izvrševanje več členov, ki med drugim določajo konstituiranje sveta najpozneje v 60 dneh. V celoti pa je ustavno sodišče zadržalo dva člena novele, ki med drugim določata, da svet objavi javni razpis za predsednika in člane uprave. V tem času je ne glede na to potekalo imenovanje članov novega sveta RTV. A slednji pravne podlage za delo vseeno nima. Ministrica Asta Vrečko je po seji vlade to takole komentirala. »Svet RTV po novem zakonu je bil konstituiran. Imenovani so bili člani, objavljeni v uradnem listu. Je pa res, da zaradi zadržanja zakona svet RTV Slovenija naj ne bi imel pristojnosti, da bi lahko začel s svojim delom. Kljub temu pa je treba povedati, da je nadzornemu svetu RTV Slovenija in pa programskemu svetu RTV Slovenija s tem potekel mandat.«
Ko ministrica uporabi izraz "naj ne bi imel"
Že to, da ministrica uporabi izraz »naj ne bi imel«, čeprav ob tem navaja ustavno sodišče, je vredno zgražanja, a po drugi strani drugačnega stališča niti nismo pričakovali. Očitno je bil en glavnih ciljev vendarle politične narave, in sicer končanje mandata programskih svetnikov, med katerimi je tudi dr. Ivan Štuhec. »Ko ne moreš vsebinsko doseči tistega, kar bi rad dosegel, potem je procedura tista, s pomočjo katere se dosežejo razni manevri. In s pomočjo teh manevrov se potem skuša obiti vsebino in na nek način tudi zakon. Seveda si ljudje, ki so prišli na oblast, mislijo, da lahko zlorabijo tudi pravno državo za doseganje svojih političnih ciljev.«
Je možna trezna in mirna diskusija?
Umiritve ne pričakuje niti v prihodnje. »Politične sile, ki so pripeljale situacijo do te točke, v kateri smo, bodo poskušale še naprej narediti vse, da dosežejo svoje, zlepa ali zgrda, tako da se bojim, da v Sloveniji ta trenutek ni možna nobena mirna, trezna in racionalna diskusija.«
O RTV na ministrstvu vsak dan
Na ministrstvu se vsakodnevno ukvarjajo z RTV, je priznala Vrečkova. »Razmere na RTV vsekakor niso dobre, nato opozarjamo v vladi in na ministrstvu za kulturo, odkar smo prišli na to mesto. To je bil en izmed ključnih razlogov, zakaj se je že pred nastopom vlade izoblikoval zakon civilne družbe, ki ga je potem vlada tudi sprejela, posodobila in dala v vladno proceduro. To je nekaj, s čimer se pravzaprav cel ta mandat spopadamo.«
Kakšno stališče zagovarja Štuhec?
Vztraja, da so nujne spremembe, da začne servis opravljati svojo nalogo objektivnega obveščanja javnosti. Tega si želi tudi Štuhec. »Jaz ves čas kot programski svetnik zagovarjam stališče, da novinar ne sme biti prepoznaven, v katero svetovnonazorsko skupino spada. Vemo, da ima svoj svetovni nazor, kakor ga imamo vsi, ampak on mora narediti vse- in k temu ga zavezuje tudi etični kodeks-, da so posredovane vse relevantne informacije, tiste, ki so njemu všeč in tudi tiste, ki njemu niso všeč.« Tako je dr. Ivan Štuhec dejal za ponedeljkovo oddajo Spoznanje več, predsodek manj.