Zaradi lahke dostopnosti vsak četrti 17-letnik pije alkohol tedensko.
Slovenija | 22.02.2023, 12:16 Marjana Debevec
Z današnjo pepelnično sredo, na katero za kristjane velja strogi post, vstopamo v milostni čas priprave na veliko noč. Že tradicionalno se na ta dan začenja tudi vseslovenska akcija 40 dni brez alkohola.
Papež vabi, da okrepimo molitev
Cerkev nas v spokornem času priprave na veliko noč vabi h globlji povezanosti z Bogom preko molitve in zakramentov, pa tudi dobrih del in odpovedi. Po papeževih besedah je postni čas namenjen spreobrnjenju in pokori. »Vse vas vabim, da v tem času okrepite molitev, premišljevanje Božje Besede in služenje bratom.«
Beseda zdravi
Del tega služenja so tudi naše odpovedi, med katerimi je vsesplošno prepoznavna akcija 40 dni brez alkohola. Slovenska Karitas jo letos s soorganizatorji namenja otrokom in svojcem v družinah, kjer vlada alkoholizem. V luči gesla 'Beseda zdravi' nas vabi, naj ob stiskah družin ne molčimo. »Včasih se bojimo spregovoriti v sorodstvu, kadar vidimo te stvari, ampak spregovorimo, kljub temu, da je možen konflikt. Na prvem mestu so ljudje, še posebej pa otroci. In če imamo možnost koga zaščititi, ga zaščitimo,« je bil jasen generalni tajnik Slovenske Karitas Peter Tomažič.
Nik Škrlec in Nika Rozman
Zato sta letos ambasadorja akcije voditelja otroške oddaje Krompir Nik Škrlec in Nika Rozman. Oba si želita, da bi normalno v družbi postalo tudi to, da ne piješ in da za to ne bi bilo treba iskati izgovorov.
Vsak četrti 17-letnik
Simona Felser iz Javne agencije za varnost prometa je poudarila, da polovica otrok, ki začnejo piti v času osnovne šole, zasvojenih. »Zaradi lahke dostopnosti do alkohola vsak četrti sedemnajstletnik pije alkohol enkrat tedensko. Jasna sporočila staršev in skrbnikov vplivajo na otrokov razvoj in njegove življenjske odločitve.«
Tiho trpljenje družinskih članov
Andreja Verovšek iz Zavoda Med.Over.Net je spregovorila o tihem trpljenju družinskih članov, ki težko spregovorijo o alkoholizmu. Breme družinske stigme je namreč veliko. Povabila je, naj se ob težavah obrnejo na družinskega ali otroškega zdravnika, pa tudi na številne pomoči preko telefona ter društva in programe. »Otroci alkoholikov povedo, da nikomur niso mogli zaupati. Zato vas vabim, da povsod in vedno in kadar le lahko delite naslove in organizacije, ki nudijo pomoč.«
Karmen Henigsman iz NIJZ tudi sama vodi skupine za otroke zdravljenih alkoholikov. »Prezgodaj na lastni koži izkusijo in uvidijo vse možne rušilne posledice, ki jih ima lahko alkohol na družinske odnose, duševno in telesno zdravje. Svoje zgodbe ponesejo v odraslo življenje in te postanejo ključen integriran del njih. Pomembno je, da jih slišimo in jim s tem omogočimo, da svoje zgodbe tudi odžalujejo.«
V preteklem letu je bilo na državljana nad 15 let registrirana poraba 10 litrov in pol alkohola. Na dan tri osebe umrejo zaradi razlogov neposredno povezanih z alkoholom.