Nekateri protestniki "svetilniki demokracije", drugi skoraj da janšisti
Slovenija | 17.02.2023, 14:25 Rok Mihevc
Vrstijo se odzivi na včerajšnjo stavko poklicnih gasilcev, ki je za nekatere z uporabo pirotehnike šla čez meje. A mnogi menijo, da je njihova jeza upravičena, saj že leta poslušajo obljube o ureditvi plačnih nesorazmerij. Je pa zanimivo poslušati izjave ministrice za javno upravo Sanje Ajanovič Hovnik o tem, kako je šlo včeraj za izsiljevanje, medtem, ko takšne konotacije protestov, ko smo vsak teden gledali petkove kolesarje, ni bilo.
So gasilci upravičeno jezni?
Ali so gasilci upravičeno jezni smo vprašali politiologa Mira Hačka. Meni sicer, da je to stvar perspektive vsake poklicne skupine posebej. »Je pa res, da vsa pogajanja oz. pogovori z gasilci glede odprave njihovih plačnih nesorazmerij pa res že potekajo skoraj dve leti in zadeve se zdijo, da se ne premaknejo skoraj nič in iz tega vidika lahko rečemo, da so upravičeno jezni.«
O dvojnih merilih protestov
Iz ust ministrice za javno upravo smo sicer slišali, da so gasilci včeraj izsiljevali. Ko smo pred parlamentom vsak petek gledali kolesarje, ni bilo takšne konotacije protestov. »V tem smislu najbrž tak protest vedno na nek način skuša izsiljevati oz. pritiskati na tistega, ki ima v rokah ključe za odločanje. Res pa je, da je dobro, da nimamo dvojnih meril in nekatere protestnike razglašati za svetilnike demokracije, druge pa na nek način za skoraj da janšiste. In nekoga, ki zgolj izseljuje, sicer pa je odlično plačan, in naj bi bil zadovoljen s tistim, kar dobi, to pa so huda dvojna merila, ki ne morejo naleteti na veliko razumevanja s strani poklicnih skupin, ki se čutijo najbrž tudi deloma upravičeno prizadete in reakcija je seveda neizbežna, kar smo videli včeraj.«
Res pa je, da je dobro, da nimamo dvojnih meril in nekatere protestnike razglašati za svetilnike demokracije, druge pa na nek način za skoraj da janšiste.
Premiki navzgor zgolj nekaterim delom javnega sektorja
Haček še meni, da vlada oz. nekateri deli vlade zelo lahko obljubljajo nekatere premike v plačni lestvici navzgor zgolj nekaterim delom javnega sektorja. »Bolje bi bilo, če se že pripravlja reforma v javnem sektorju, da bi se vlada odločila prenehati se pogajati z vsemi skupinami in potem pač zadeve odpravljati z novo reformo, tako pa še pred reformo na nek način nastajajo nova nesorazmerja znotraj posameznih poklicnih skupin in nove krivice. Plačna nesorazmerja se povečujejo in to še pred reformo, ki je napovedana za začetek leta 2024, v nekaterih delih pa šele kasneje. Kar je pa nekaj za poklicno skupino, ki se pogaja vse od leta 2021 naprej in nekako pričakuje ureditev svojega položaja najbrž nesprejemljivo, da bi čakali tudi štiri ali pet let na rešitev njihovega problema.«
SDS z zahtevo nujne seje odbora za obrambo
SDS pa bo podala zahtevo za sklic nujne seje odbora za obrambo, kjer bi skupaj s predstavniki vlade obravnavali problematiko gasilcev in skupaj poskušali najti ustrezne rešitve.