Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tanja DominkoTanja Dominko
Barbara in Jan Zobec (foto: Rok Mihevc)
Barbara in Jan Zobec | (foto: Rok Mihevc)

»Nekatere nevladne organizacije so še kako vladne«

Spoznanje več | 24.12.2022, 11:24 Alen Salihović

Z izvolitvijo predsednika državnega sveta se končuje super volilno leto. Kot sta za oddajo »Spoznanje več, predsodek manj« ugotavljala vrhovna sodnika Barbara in Jan Zobec, se je skoraj da celotna oblast, tako zakonodajna, izvršilna kot tudi ustavnosodna, zgostila v zgolj eni politični opciji. Zobec poudarja, da je zmotno razumevanje volilne zmage kot pooblastilo za uničenje političnega tekmeca. Zobčeva pa dodaja, da politika pomeni civiliziran spopad različnih stališč in da je politika le zunanji izraz pluralnosti družbe.

Premoč je očitna

Oblast je bila večino časa od osamosvojitve dalje v rokah levega popkitičnega pola. Danes je to še bolj izrazito, ker je premoč tako zelo očitna in ker je bil prvič v zgodovini Slovenije predsedniški kandidat desne sredine, natančneje, po svoji provenienci kandidat desne sredine, po vrednotah, usmeritvah in ciljih, pa liberalne politične opcije, zelo blizu volilne zmage, je uvodoma opozoril Zobec. »Tisto, kar tu bode v oči, je prepričljivost prevlade levega pola, bolj natančno, te post tranzicijske levice in njihovo dojemanje te prevlade. Ker se vede izključujoče, nastaja vtis, kot da je njihova oblast absolutna.«

Ker je izključujoča, nastaja vtis, kot da je njihova oblast absolutna.

Tekmeca se označuje za zlo in temo, sebe pa kot svetlobo

Po zadnjih volitvah, tako Zobec, slovenska družba postaja monolitna in je iz nje izgininja pluralizem. Zmagovalci volitev dijemajo svojo oblast, kot da so edini legitimni, vse ostalo ne šteje nič, vse ostalo je nevredno in vsega ostalega se je treba znebiti. »Razumevanje volilne zmage kot pooblastilo za uničenje političnega tekmeca, ki se ga potem označuje za zlo, temno silo, temo, sebe pa kot svetlobo, to je nezrelo, nevredno nekoga, ki naj bi zasedal najpomembnejše funkcije v državi. To je nedemokratično. Tako izražanje pomeni globoko nepoznavanje ustavne demokracije in če bi ga izrekel kdo iz nasprotnega političnega tabora, bi Ljubljano verjetno spet preplavili kolesarji, tokrat utemeljeno.«

Mediji so kri demokracije

Zobčeva pa je opozorila, da bi se mediji morali zavedati, da so kri demokracije. Še posebej je za delovanje demokracije ključna vloga medijev v položajih, ko pride do take zgostitve oblasti v rokah ene politične opcije, kot je to danes v Sloveniji. »Zato je velika napaka krepitev nadzora nad javno RTV s strani vladajoče politične opcije, pa čeprav je ta manever prikazan kot depolitizacija televizije, v resnici pa sploh ne gre za depolitizacijo, temveč za depluralizacijo.«

Zato lahko samo rečem, da nekatere nevladne organizacije niso to, za kar se izdajajo, ampak so politične in še kako vladne organizacije.

Nekatere nevladne organizacije so še kako vladne

Dodaja še, da je politika nujna spremljevalka demokracije, pravzaprav njeno bistvo. Pomeni soočanje, tudi civiliziran spopad različnih pogledov, stališč, mnenj, politika je zunanji izraz pluralizma družbe. A kot dodaja, je za nekatere družbe značilna zabrisana meja med nevladnimi, civilno družbenimi organizacijami in gibanji ter političnimi strankami. »Slovenija, bojim se, sodi mednje. Vodilna politična sila v Sloveniji je Gibanje svoboda, torej politična entiteta, ki že v svojem imenu nosi oznako gibanje in ne stranka kot vse druge parlamentarne stranke. Predsednik tega gibanja, danes predsednik vlade, je še pred volitvami obljubljal, da bo civilna družba pisala zakone. Nato je ena od takih nevladnih organizacij oziroma njena direktorica tudi govorila, da bodo pripravili zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje vlade. Zato lahko samo rečem, da nekatere nevladne organizacije niso to, za kar se izdajajo, ampak so politične in dejansko še kako vladne organizacije.«

SPOZNANJE VEČ, PREDSODEK MANJ

Z oddajo se želimo odzivati na najrazličnejše predsodke, ki največkrat izvirajo iz nepoznavanja določenih področij, kultur, verstev, zgodovinskih dogodkov, političnih odločitev, običajev in podobno. Vsebine se nanašajo na predsodke, ki se pojavljajo v slovenskem medijskem prostoru, bodisi doma ali pa tudi v širšem prostoru. Z novimi spoznanji pa poslušalcem širimo obzorje in pogled na svet okrog nas. S tem ima oddaja tudi vzgojno izobraževalni poudarek.


Spoznanje več
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...

Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk) Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk)

Packe so super

V Iskrici smo gostili ilustratorko in animatorko Ireno Režek. Povedala nam je, da so packe, ki se zgodijo med ustvarjanjem nekaj dobrega, saj jih lahko spremenimo v edinstveno umetnino. Tekom ...