Frančiškan sredi mesta kot simbol hvaležnosti
Novice | 19.12.2022, 18:30 Tone Gorjup
Na Frančiškanskem trgu 1 v Novem mestu so slovesno odkrili kip Frančiškana z rastočo knjigo. Z njim so se Novomeščani poklonili patrom, ki so prišli v Novo mesto pred 550 leti, ko so se umikali pred Turki. O njihovi prepoznavni vlogi je spregovoril akademik Milček Komelj, kip pa je blagoslovil nadškof p. Stanislav Zore, tudi sam frančiškan.
Najbolj pomembna ustanovitev gimnazije
Odbor za kulturno dediščino občine Novo mesto je želel zaradi prepoznavne vloge frančiškanov v dolenjski prestolnici ter bogastva arhitekture, ki ga skrivata cerkev in samostan, na to opozoriti s postavitvijo kipa Frančiškan z Rastočo knjigo. Predsednik odbora Miha Japelj: »Naš odbor posveča spominu frančiškanom ta spomenik, ker so oni pred 550 leti prišli v Novo mesto in so spremenili življenje v Novem mestu, kulturo dvignili na visoko raven, veliko so naredili za osnovno šolo. Najbolj pomembna pa je ustanovitev gimnazije.«
Tudi kot priporočilo za naprej
Gimnazija, prva na ozemlju Avsto-Ogrske, živi še danes in nadaljuje svoje poslanstvo, a kot svetna ustanova. Frančiškani tudi danes nadaljujejo s svojim delom, le da je zaradi spremenjenih razmer v desetletjih po vojni, večji poudarek na duhovnem poslanstvu. Gvardijan p. Tomaž Hočevar, ki je tudi varuh znamenite knjižnice z arhivom je o kipu povedal: »Je simbol neke hvaležnosti tako za preteklost kot sedanjost, za vse brate, ki so služili v tem samostanu, pa se mi zdi, da tudi priporočilo za naprej, za vse tiste, ki še bodo služili, da bi bili res sinovi sv. Frančiška preprostim ubogi in hkrati odprti za bližnjega.«
Na slovesnosti na Frančiškanskem trgu, kjer stoji kip, so s kulturnim programom nastopili učenci novomeške gimnazije, ponosni na dediščino, ki jo hranijo od časov Marije Terezije naprej.