Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Rok MihevcRok Mihevc
Škof Štumpf in ostali sodelujoči (foto: Škofija Murska Sobota)
Škof Štumpf in ostali sodelujoči | (foto: Škofija Murska Sobota)

V ospredju srečanja Slovencev, Hrvatov in Madžarov sporočilo vere in miru

| 05.10.2022, 12:31 Alen Salihović

V Beltincih je že vse nared za srečanje Slovencev, Hrvatov in Madžarov. Gostitelj srečanja murskosoboški škof Peter Štumpf pravi, da bo v ospredju molitev za mir med sosedi in narodi. »Zelo blizu naših domov se dogajajo vojne grozote v Ukrajini. Mir na pogajalskih mizah je negotov. Doživljamo dramo jedrske grožnje. Kristjani verujemo, da je pravi in trajen mir doma samo pri Bogu,« je pred srečanjem dejal škof Štumpf.

Ko so se slovenski, hrvaški in madžarski škofje odločali za srečanje vernikov v Beltincih, niso niti najmanj mogli slutiti, da se bomo tako hitro znašli v težkih časih za mir in varnost. Ves svet je sedaj na prelomnici človeške zgodovine, pravi škof Štumpf: »Škofje iz vseh treh držav čutimo veliko dolžnost, da ta mir ohranjamo kot dobrino za vse ljudi. Pri tem pa ne dopuščamo, da bi mir bil ogrožen od verskega ali nacionalnega fundamentalizma, ki se na račun ponižanja in trpljenja drugih bori za svoje meje, ozemlje, ideologijo, napredek in tudi za svojo varnost. Mir je vedno možen samo v srečanju z drugimi.«

Štumpf je o verskem srečanju Slovencev, Hrvatov in Madžarov letos junija seznanil tudi papeža Frančiška, ki je izrazil zadovoljstvo in hvaležnost, da se bo srečanje zgodilo. »V duhu sinode se bomo v Beltincih zato srečali pod geslom Skupaj na poti vere in miru. Vera in mir ne domujeta tam, kjer je strah, ampak tam, kjer je veselje. V Beltincih bo zato v soboto, 8. oktobra praznik veselja, da smo iz Slovenije, Hrvaške in Madžarske prišili skupaj vsi, ki verujemo v Kristusa in tudi tisti, ki ne verujejo, pa v srcu dobro mislijo in imajo dobre namene.«

Stopimo na pot vere in miru: vabilo predsednika SŠK na srečanje slovenskih, hrvaških in madžarskih katoličanov v Beltincih

V Beltincih bo v organizaciji Slovenske škofovske konference (SŠK) v soboto, 8. oktobra 2022, potekalo bogoslužno srečanje slovenskih, hrvaških in madžarskih katoličanov. Zbrali se bomo škofje, duhovniki in verniki iz treh sosednjih držav.

Vrsto let že potekajo prijateljska srečanja slovenskih in hrvaških katoličanov izmenjaje v eni ali drugi državi. Na letošnje tovrstno srečanje v Škofiji Murska Sobota, kjer se že stoletja prepletajo vezi med slovenskim, hrvaškim in madžarskim narodom, so na novo povabljeni tudi katoliški verniki z Madžarske.

Namen tovrstnih srečanj je medsebojno povezovanje, krepitev vere in utrjevanje pripadnosti Cerkvi. Letos, ko v naši neposredni bližini, na vzhodu Evrope v Ukrajini, že mesece doživljamo ogrožanje vrednote miru, je srečanju pridružena tudi velika prošnja za mir. Evharistično srečanje je temelj, na katerem verujoči gradimo notranji in s tem tudi zunanji mir.

Kot predsednik SŠK mednarodni dogodek z veseljem pričakujem. Z navzočnostjo in molitvijo bomo potrdili odločenost za zavzeto ustvarjanje krščanske skupnosti ter hojo po poti vere in miru. Izpovedali bomo vero v Boga, ki je Oče vseh nas. Doživeli bomo vesoljnost Katoliške cerkve ter lepoto bratske povezanosti in poti. Okrepili bomo naš notranji mir, mir z Bogom in z bližnjimi, da bi ostajali dobri sosedje in prijatelji ter bi prispevali svoj osebni delež k svetovnemu miru.

Slovenski katoličani kot gostitelji tokratnega srečanja smo še posebej povabljeni k udeležbi. Naj se Beltinci tudi z našo prisotnostjo zapišejo v zgodovino kot kraj povezanosti naših dežel in krajevnih Cerkva v evharistiji in vsakdanjem življenju.

Ker ima to srečanje pomembno sporočilo vere in miru za mlade, bodo v Beltince prišli že dan prej, torej v petek 7. oktobra zvečer mladi iz Slovenije, Hrvaške in Madžarske, ki bodo v cerkvi sv. Ladislava molili za svojo vero in mir med nami. Kot je dejal Štumpf je sveti Ladislav, madžarski kralj z vero močno zaznamoval krščansko zavest naših prednikov, ki so nas naučili, da nam je dobro lahko samo, če smo povezani v Kristusu. »V tem duhu in tudi pomenu bomo začasno sprejeli relikvije sv. Ladislava v beltinski cerkvi, ki je njemu posvečena, in jih bodo tja prinesli iz györske škofje v četrtek, 6. oktobra ob 18.30.«

Kot še pravi murskosoboški ordinarij sobotno versko srečanje v Beltincih sporoča tudi Evropi in ostalemu svetu: »Slovenci, Hrvati in Madžari hočemo živeti za blagor Cerkve in naših narodov kot dobri sosedje in dobri prijatelji. Hočemo, da vedno bolj sveti to sonce prijateljstva na nebu naše zgodovine. Molili in prosili bomo milostnega Boga, naj umakne od nas tisti dan in tisto uro, ko bi se to sonce zmračilo. Hočemo, da nam to sonce sveti na naši skupni poti vere in miru.«

Poleg škofa Štumpfa so veselje ob poteku srečanja izrazili še koordinator slovenskega odbora Aljaž Baša, beltinski župnik in lendavski dekan Boris Kučko, predstavnik hrvaškega odbora Zlatko Koren in Marko Domiter, tajnik varaždinskega škofa in predstavnik hrvaškega odbora.

Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.