Videtič o predstavitvi 100 dni dela vlade: Šlo je za demonstracijo moči oblasti
Slovenija | 09.09.2022, 14:40 Alen Salihović
Ob predstavitvi 100 dni vlade včeraj na Akademija za gledališče, radio, film in televizijo je šlo za demonstracijo moči. Tako meni komentator Miran Videtič. Dodaja, da kakšnih posebnih uspehov v tem času ni bilo, da pa so mediji tisti, ki s pristranskim poročanjem vladi dvigujejo oceno.
Pri vladni predstavitvi sto dni dela je po besedah Videtiča šlo za nadaljevanje načina vladanja, kot so si ga zamislili. »Precej populistično, na meji skorajda estradništva, in pa seveda z močno medijsko podporo. Skrbno sta bila izbrana prostor in program. Kot je to pravilno ugotovil kolega Bojan Požar, so padle meje, predvsem tiste med politiko in novinarstvom. Delovalo je bolj kot neka uradna povolilna zabava akterjev aprilske zmage na volitvah.«
Dodaja, da je bilo vse skupaj primitivno in da je šlo za demonstracijo moči oblasti. Bolj kot na dogodek je bil Videtič sicer pozornem na večerne televizijske nastope predsednika vlade Goloba. »Kot največji dosežek je izpostavil sproščenost ljudi in ob tem povedal, da so za to trdo garali preko poletja. Pa se vam res zdi, da je to primarna naloga vlade? Menim, da ne. Jaz mislim, da zagotavljajo sproščeno zabavo neki družbi gledališča, kino, glasbeni koncerti, športni dogodki, ne pa vlada.«
Opozarja, da so ljudje še vedno zaskrbljeni. Edina razlika med danes in časom pred to vlado je, da ni shizofrenega kolesarjenja, da ni zlorabe ulic pod vodstvom otrok skrajne leve elite, ni medijskih napisov, kar pa vlada očitno jemlje za zmago. »Če je to znak sproščenosti družbe, mislim, da nismo na pravi poti, ker enostavno problemi povprečnega državljana ostajajo in so.«
Kritičen je bil tudi do besed premiera, kako uspešna da je vlada pri soočenju s pandemijo. »Danes cel svet praktično kovid dojema bolj mehko, kot recimo v začetku leta 2021. In če se spomnite ukrepov po svetu, ponekod so bili celo bolj trdi, kot so bile pri nas. Mislim, da ne gre ravno za nek prvovrsten dosežek.«
Kot pravi sogovornik, če pogledamo pošteno, ni bilo narejenega prav veliko, ne glede na to, da se predsednik vlade rad naslanja na javnomnenjske raziskave, ki so naklonjene tej vladi. »Ne gre pozabiti, da so tradicionalne javnomnenjske raziskave naklonjene tudi recimo našim evropskim komisarjem, pa javnost ne ve nič o njihovem delu oziroma o rezultatih.«
Miram Videtič še ugotavlja, da zgolj upanje, ki ga zagotavlja predsednik vlade pri soočenju z izzivi, ki nas čakajo jeseni in pozimi, ne bo dovolj. Potrebni bodo konkretni rezultati, ki jih bodo občutili tako državljani kot gospodarstvo.